Dom Seniora otwarty [FOTO]

29 grudnia br. nastąpiło uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu „Senior-Wigor” w Strzegomiu.

 strzegom-seniorwigor

W uroczystości wzięli udział: Wiesław Kilian, senator RP, Jego Ekscelencja ks. biskup Ignacy Dec, Biskup Świdnicki, władze samorządowe gminy Strzegom na czele z Burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą i Tomaszem Marczakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej, strzegomscy duszpasterze, przedstawiciele jednostek podległych gminie oraz wszyscy, którym leży na sercu los strzegomskich seniorów.

Przecięcia wstęgi dokonali: Jego Ekscelencja ks. biskup Ignacy Dec, Zbigniew Suchyta, Tomasz Marczak, Anna Jarosińska oraz Emil Stanisław Szczepanik. Obiekt poświęcił J.E. ks. biskup Ignacy Dec, który w okolicznym przemówieniu do seniorów mówił o szacunku dla osób starszych i potrzebie niesienia im pomocy. – Dobrze, że powstają takie domy, bo ludzie starsi, często schorowani, pozostający całymi godzinami sami w domu, potrzebują tego kontaktu z drugim człowiekiem, a ten dom stwarza im taką możliwość. I jak sama nazwa domu wskazuje – senior ma jeszcze wigor i siły do działania. Mam nadzieję, że ten ośrodek pozwoli wam na rozwijanie pasji, które w was drzemią – powiedział ks. biskup Ignacy Dec.

strzegom-sernior2

– Najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek, a samotność jest najgorszym towarzyszem w chorobie. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi w podeszłym wieku stworzyliśmy przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dzienny dom pobytu, w ramach programu wieloletniego „Senior – Wigor”. Pragniemy nie tylko zapewnić wsparcie strzegomskim seniorom, w szczególności samotnym i nieaktywnym zawodowo, nieść pomoc w codziennych czynnościach, ale pragniemy udowodnić, że jesień życia ma swoje barwne oblicze, że można w każdym wieku cieszyć się życiem, radować się obecnością drugiego człowieka, który często jest motywacją naszych działań, fizycznej aktywności, odnajdywania w nas nowych pasji i zdolności – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

– W dziennym domu pobytu 30 beneficjentów powyżej 60. roku życia skorzysta z usług wspomagających, weźmie udział w zajęciach ruchowych, sportowo-rekreacyjnych i aktywizujących, a także kulturalno-oświatowych oraz edukacyjnych. W domu „Senior-WIGOR” seniorzy będą mieli zapewnioną opiekę, posiłek oraz ofertę kulturalno-edukacyjną. Nie będą samotni – komentowała Anna Jarosińska, kierownik placówki.

Dla seniorów przygotowano wiele przestronnych, nowocześnie wyposażonych pomieszczeń m.in.: szatnię z szafkami, jadalnie z aneksem kuchennym, pokój klubowy, pokój ćwiczeń, pokój odpoczynku, pokój pielęgniarki i pokój terapii indywidualnej oraz pokój administracyjny, które goście z zainteresowaniem zwiedzili, zachwycając się elegancją wystroju wnętrza. – Ludzie starsi są biedni, nie w sensie braku finansów, ale kontaktów z ludźmi. Dom senior – Wigor zaspakaja ich potrzebę kontaktu z innymi jest przejawem zainteresowania losem ludzkim, a poza tym rodziny są odciążone od uczestnictwa w rehabilitacji, do której potrzebne jest oczywiście oświadczenie lekarza o braku przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń – wyjaśnia Bożena Brańka, kierownik OPS w Strzegomiu.

Z placówką współpracuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu w zakresie rozpoznania sytuacji materialno bytowej seniorów i wydania decyzji o odpłatności oraz pełnomocnik burmistrza Strzegomia ds. seniorów – Katarzyna Wójcik, która w swoim przemówieniu zapewniła seniorów o współpracy i uczestnictwie w ich życiu kulturalnym i oświatowym.
Słodkim akcentem na koniec spotkania był okolicznościowy tort, który dostarczył uczestnikom spotkania wiele radości. Rozmowy przy stole i noworoczne życzenia zakończyły uroczystość otwarcia DDP „Senior – Wigor”.

*   *   *

Dzienny Dom Pobytu „Senior-Wigor” jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 – 16.00.

Kadrę opiekuńczą Dziennego Domu Pobytu „Senior-Wigor” w Strzegomiu tworzą: Anna Jarosińska, kierownik, Beata Szlachta – główna księgowa, Anna Tofkin – opiekun – pracownik socjalny, Waldemar Łagowski – opiekun – instruktor terapii zajęciowej, Patrycja Zdziebło – fizjoterapeuta, Teresa Węglarz – pokojowa.

Koszt inwestycji wyniósł w całości ponad 435 tys. zł, w tym: ponad 200 tys. zł wydano z budżetu gminy i otrzymano 250 tys. zł, ze środków finansowych Ministra Pracy i Polityki i Społecznej ze wskazaniem przeznaczenia 180 tys. zł na prace adaptacyjne oraz 70 tys. zł na wyposażenie.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *