10 lat schroniska w Lubachowie

10 lat temu, 1 lutego 2011 roku swoje podwoje dla turystów otworzyło Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie. Powstało ono w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel gmina Świdnica otrzymała  1,76 mln zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD). Zarząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował o dofinansowaniu inwestycji pn. „Zmiana sposobu użytkowania budynku Szkoły Podstawowej w Lubachowie na Szkolne Schronisko Młodzieżowe”  w ramach Działania 6.5 Działania wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).

Od tej pory w schronisku działo się wiele. Przez 10 lat odwiedziło nas ponad 20 tyś. gości, udzieliliśmy prawie 51 tyś. noclegów. Najczęściej w naszym obiekcie przebywały dzieci i młodzież w ramach ferii, zielonych szkół i wycieczek szkolnych. W ciągu tych lat było ich ponad 600.

Jako placówka oświatowa i zgodnie ze statutem na terenie schroniska realizowano projekty edukacyjne, ekologiczne i wymiany młodzieży na poziomie gminy, województwa i całego kraju. To właśnie w Lubachowie odbywały się muzyczne warsztaty wokalne, podczas ferii zimowych czy słonecznych wakacji.

Schronisko uhonorowano sześcioma wyróżnieniami w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Na koncie placówki  są wyróżnienia: 1 brązowe, 1 srebrne i 6 złotych. W 2017 roku sami byliśmy organizatorem 57 podsumowania konkursu, gościliśmy wówczas 52 kierowników i dyrektorów schronisk młodzieżowych z całej Polski oraz prezydium Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Na bieżąco współpracujemy z Oddziałem Wałbrzyskim PTSM organizując spotkania i rajdy dla członków Kół PTSM – podkreśla dyrektor obiektu Sebastian Krzywda.

W ciągu 10 lat schroniskiem zarządzały 3 osoby. Pierwszym dyrektorem została Magdalena Urbańska, która przez 5 lat ciężką pracą, uporem i zaangażowaniem sprawiła, że  o schronisku było już słychać w całej Polsce. Następnie p.o. dyrektora została Magdalena Bajor. Od 2016 roku funkcję tę pełni Sebastian Krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *