1 i 2 listopada jak jeździć, na co uważać?

Listopad to miesiąc wzmożonych działań policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. W tym okresie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego już od najbliższego weekendu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach powiatu świdnickiego i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

Listopad to miesiąc wzmożonych działań policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. W tym okresie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego już od najbliższego weekendu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach powiatu świdnickiego i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

 

W ramach akcji „Znicz 2015”, policjanci ruchu drogowego będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu. Intensywność działań dostosowana zostanie do przewidywanego natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

W trakcie działań na drogach policjanci będą sprawdzać m.in.

•przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,

•stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,

•stan trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów,

•stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,

•właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,

•stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze obejmą również swoim nadzorem miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy lub ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Czynności podejmowane przez policjantów będą miały przede wszystkim charakter pomocowy w zakresie udzielania wszystkim uczestnikom ruchu drogowego daleko idącego wsparcia, zarówno w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do cmentarzy i samego poruszania się przy nich.

Od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy.
W rejonie cmentarza przy ul. Słowiańskiej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się na jezdni ul. Słowiańskiej. Dopuszczone będzie parkowanie pojazdów na trawie, na poboczu po stronie przeciwnej do cmentarza. Podobnie sytuacja wyglądać będzie przy ul. Bobrzańskiej, tam również parkować będzie można tylko na poboczu.

Świdniczanie będą mogli dojść na cmentarz przy ul. Brzozowej od strony parkingu przy ul. Śląskiej lub ulicą Brzozową. Dla dojeżdżających autobusami MPK przystanki zlokalizowane są przy ul. Pionierów oraz jeden tymczasowy przy ul. Zielonej (przystanek przeniesiony z ul. Przyjaźni).
Wjazd w ulicę Brzozową będzie otwarty tylko dla pojazdów służb miejskich i niepełnosprawnych. Parkingi dodatkowe zlokalizowane zostaną:
– na łączce – dojazd z parkingu przy ul. Śląskiej (wyjazd wyłącznie w prawo),
– na ul. Sportowej – parkowanie jednostronne,
– na ul. Bokserskiej – parkowanie jednostronne,
– na części ul. Śląskiej (od ul. Zielonej do ul. Przyjaźni) – parkowanie jednostronne.

Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie:
– w trójkącie ulic Przyjaźni, Zielona i Śląska (od Zielonej do Przyjaźni)
– na ul. Sadowej (do ul. Przyjaźni)
– na ul. Sportowej i ul. Bokserskiej (od OSiR-u do mostu na Śląskiej).

Przy ul. Odnowiciela, blisko bramy wejściowej na cmentarz, zlokalizowany będzie
tymczasowy przystanek dla autobusów MPK. W rejonie tego cmentarza organizacja ruchu pozostanie bez zmian.

Wzmocnione zostaną również siły porządkowe, które będą pomagać w sprawnym przemieszczaniu się pojazdów oraz parkowaniu. Ze względu na prace drogowe przy ul. Wałbrzyskiej dalej obowiązywać będzie trasa objazdowa dla drogi wojewódzkiej nr 379, wyznaczona ulicami Sprzymierzeńców, Pionierów Ziemi Świdnickiej i Polną Drogą.

W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także dworce kolejowe i autobusowe, oraz komunikację zbiorową.

Obchody Dnia Wszystkich Świętych to także czas, w którym musimy zdać sobie sprawę z własnego wpływu na nasze bezpieczeństwo.

PAMIĘTAJMY, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych, w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni.

Uważajmy, ponieważ na cmentarzach złodzieje dokładnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach swoje mienie – torby, dokumenty czy nawet telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście ze śmieciami do kosza, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy.

BĄDZMY UWAŻNI podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. W miarę możliwości unikajmy ścisku i przygodnie poznanych osób (w tym przypadku zastosujmy zasadę ograniczonego zaufania).

PAMIĘTAJMY, że w okresie świąt znacznie wzrasta natężenie ruchu, w szczególności w okolicach cmentarzy. Mgła i padający deszcz często utrudniają prowadzenie pojazdu.
Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych.
Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *