Żywa Biblioteka, debata i wykład

Znamy wydarzenia towarzyszące, jakie będą czekać na gości Festiwalu „Okiem Młodych”.

fot. archiwalne, ilustracyjne

W programie widzowie znajdą nowość, którą będzie Żywa Biblioteka. Wydarzenie zaplanowano w czwartek, 19 kwietnia, w godzinach 17.00-19.00. – Inicjatywa ma na celu propagowanie postawy tolerancji wobec różnorodności, kultury wzajemnego szacunku i dialogu. Książkami są ludzie reprezentujący różne grupy społeczne – zwłaszcza te, które często nie są akceptowane w społeczeństwie czy spotykają się z krzywdzącym, stereotypowym postrzeganiem. Wypożyczenie książki w Żywej Bibliotece oznacza nic innego, jak wejście w dialog z człowiekiem, możliwość konfrontacji swoich wyobrażeń o nim oraz zmiany nastawienia wobec tej osoby. Współpraca z wydarzeniem ściśle wiąże się z tematem Festiwalu, jakim są Inni. Wizyta w Bibliotece będzie skutkować przekształceniem postrzegania inności na takie, którego podstawą jest wzajemne zrozumienie i szacunek – wyjaśniają organizatorzy.

W sobotę, 21 kwietnia, zanim widzowie wybiorą się na kolejne pokazy filmowe, będą mieli okazję uczestniczyć w debacie oraz wysłuchać wykładu. Rozmowę skoncentrowaną wokół tematu: „Inny niż wszystkie? O odrębności polskiego filmu dokumentalnego”  poprowadzi Anna Bielak, konsultantka scenariuszowa, story editor oraz nowa dyrektor artystyczna festiwalu Script Fiesta. Wśród gości debaty znajdziemy: Karola Piekarczyka, od lat związanego z filmem dokumentalnym selekcjonera Millenium Docs Against Gravity, Piotra Pławuszewskiego – doktoranta Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autora książki „Po swojemu. Kino Władysława Ślesickiego” czy Petr Vlcek (juror Konkursu Głównego), od 2007 r kurator filmowy Letniej Szkoły Filmowej w Uherské Hradiště, zawodowo zainteresowany polską kinematografią. Grono rozmówców zamykają twórcy, których filmy zobaczymy na Okiem Młodych: Anna Zamecka (jurorka Konkursu Głównego), autorka głośnej „Komunii” oraz reżyser wielu dokumentalnych obrazów, m. in. „Festiwalu”, Tomasz Wolski.

Po debacie natomiast wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wykład pod tytułem „Jak daleko sięga prawda kina dokumentalnego?” skupiający się wokół historii filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Nie wiem” – dobrze znanego już świdniczanom z poprzedniej edycji Okiem Młodych. Dokument związany jest ze Świdnicą z lat siedemdziesiątych, zwraca uwagę na bolączki mieszkańców. Podczas dziesiątej edycji Festiwalu zdobył duże zainteresowanie zwłaszcza wśród lokalnych widzów. Wykład poprowadzi Urszula Tes, filmoznawca i wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie, zajmująca się kinem dokumentalnym, filmem polskim, relacjami między filmem a socjologią.

Debata została zaplanowana między 12.00 a 13.30, z kolei wykład odbędzie się w godzinach 14.00-15.30. Na wydarzenia zapraszamy do Galerii Fotografii.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem „Inni”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *