Źródełka wody pitnej w świdnickich szkołach (FOTO)

Zgodnie z obietnicą, nagrody w konkursie ŚPWiK „Woda to życie” trafiły do zwycięskich szkół jeszcze przed końcem roku szkolnego. W Światowy Dzień Wody dzieci i młodzież ze świdnickich szkół wzięły udział w finałowej rozgrywce konkursu ekologicznego „Woda to życie”. Nagrodą główną było przyścienne źródełko wody pitnej, które zostanie zamontowane w każdej ze zwycięskich szkół.

Ekipy szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowały w dwóch dziedzinach: twórczości plastycznej oraz wiedzy o wodzie. Zorganizowane zostały wystawy prac wykonanych przez uczniów, których tematem była woda, jako najistotniejszy składnik życia na naszej planecie.

Trudnym elementem finału był test wiedzy, do którego stanęły trzyosobowe reprezentacje ośmiu szkół. Należało wskazać prawidłowe odpowiedzi na trzydzieści pytań z zakresu chemii, biologii, geografii i ekologii związanych z wodą.

Trwałe i solidne przyścienne źródełka pitnej wody wodociągowej trafiły w środę 14 czerwca do zwycięzców: Gimnazjum nr 4 i Szkół Podstawowych nr 1 i 8. W miłej i niemal wakacyjnej atmosferze, w obecności dyrektorów szkół i członków zwycięskich ekip oraz wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego, zarząd ŚPWiK przekazał urządzenia.

– Korzystajcie z nich bez obaw – powiedział Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK – bo nasza woda spełnia najwyższe standardy zdrowotne przewidywane dla niemowląt i ciężarnych i jest kontrolowana on-line. Jeśli do kogoś to nie przemawia, to niech wieczorem z rodzicami policzy ile mogłaby kosztować butelka wody mineralnej, gdyby ją napełnić z naszego kranu..

Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, jest łatwe do utrzymania w czystości i w odróżnieniu od innych dystrybutorów nie wymaga stosowania kubków jednorazowych.
– Picie dobrej wody ze świdnickich wodociągów ma wpływ na środowisko – podkreślił Szymon Chojnowski, zastępca Prezydenta Świdnicy – bo nie powstaje trudny dla recyklingu odpad w postaci butelek PET czy kubków. Liczę, że będziecie namawiać swoich kolegów ze szkoły to zachowania szacunku dla środowiska, do takich prostych zachowań proekologicznych jak picie wody.

Patronat nad konkursem objęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, a konkretną lokalizację źródełek mają wskazać sami uczniowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *