Zostań dawcą szpiku!

Już w najbliższą sobotę 22 października 2016 roku, w Świdnicy odbędzie się dzień dawcy komórek macierzystych. Wydarzenie zlokalizowane będzie w Galerii Fotografii, tuż obok wejścia do świdnickiego teatru. W godzinach 11:30 – 16:00 każdy zainteresowany będzie mógł wypełnić pakiet rejestracyjny, który jest pierwszym krokiem, by zostać dawcą szpiku. Wydarzenie organizowane jest przez Świdnickie Forum Rozwoju, przy wsparciu fundacji DKMS.

PLAKAT DKMS - Świdnica

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wypełnić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Następnie komplet zostanie przesłany do fundacji DKMS. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.

Zachęcamy świdniczan do zrobienia pierwszego kroku – do pojawienia się 22 października między godz. 11:00 – 16:00 w Galerii Fotografii i wypełnienia pakietu rejestracyjnego oraz pobrania wymazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *