Zorientowani w Świdnicy

Ostatnie zajęcia z biegów na orientację, w ramach projektu „Orientuj się w Świdnicy” odbyły się we wtorek, 11 października na terenie Szkoły Podstawowej nr 105. Tym samym zakończona została pierwsza część przedsięwzięcia związana z przeprowadzeniem lekcji instruktażowych wśród uczniów szkół podstawowych w Świdnicy.

orientacja

W szkole nr 105 odbyły się zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem mapy. Przeprowadzono również minizawody – uczniowie musieli odnaleźć pięć punktów z wykorzystaniem profesjonalnego, elektronicznego systemu potwierdzania obecności na punktach SI (SportIdent).

– Rekord szkoły ustanowił na drugiej lekcji Olek z klasy VI b z czasem 2:11. Dopiero na ostatniej godzinie zajęć udało się pobić ten czas dwóm dziewczynom z klasy VIa – Ali z czasem 2:07 oraz Juli z czasem 2:08. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywaniu zadań i mimo mroźnej pogody, niektórzy nawet w przerwach między lekcjami wychodzili na zewnątrz i wielokrotnie pokonywali samodzielnie trasę – mówi Adrian Kopczyński z Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Podczas projektu „Orientuj się w Świdnicy” zajęcia przeprowadzone zostały w sumie w 57 klasach w 5 szkołach podstawowych w Świdnicy: SP1, SP4, SP8, SP105 oraz SP315.

Po zakończeniu części praktycznej ruszyły przygotowania związane z drugą częścią projektu, czyli zaprojektowaniem i umieszczeniem infrastruktury stałych punktów do orientacji terenowej w Parku Młodzieżowym w Świdnicy.

W środę, 26 października zorganizowane zostaną zawody w biegu na orientację. Nastąpi także uroczyste otwarcie projektu znajdzsiewlesie.pl oraz przekazanie sprzętu treningowego harcerzom.

Udział w zawodach jest bezpłatny. Zgłoszenia uczniów dokonują nauczyciele lub przedstawiciele szkół. Natomiast do kategorii OPEN obowiązują zapisy mailowe. Dane tj.: imię, nazwisko i wiek, należy przesłać do 23 października na adres: organizacja.bno@gmail.com i w tytule wpisać: „Orientuj się w Świdnicy – zgłoszenie zawody”. Szczegóły dotyczące długości tras, ilości punktów kontrolnych podane będą w biuletynie informacyjnym, który znajduje się na stronie www.swidnica.zhp.pl.

Bieg na orientację jest jedną z dyscyplin rozgrywanych podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu, jak również w Świdnicy.

Przypomnijmy, że organizatorami projektu „Orientuj się w Świdnicy” jest tutejszy Urząd Miejski oraz Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Partnerami projektu są natomiast Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy oraz drukarnia Aqrat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *