Znęcali się nad zwierzętami

Policjanci z powiatu świdnickiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o znęcanie się nad zwierzętami. Jeden z nich strzelał z wiatrówki do gołębi, drugi znęcał się nad kotem. Teraz odpowiedzą karnie z przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Oba zdarzenia miały miejsce 18 lipca. W pierwszym przypadku oficer dyżurny Komisariatu Policji w Strzegomiu otrzymał zgłoszenie, według którego mężczyzna na terenie tego miasta miał zastrzelić z wiatrówki gołębia. Wysłany na miejsce patrol policji potwierdził ten fakt i zatrzymał odpowiedzialnego za to 51-letniego podejrzewanego. Jak oświadczył zatrzymany, strzelał z okna swojego mieszkania do ptaków, ponieważ w jego opinii niszczą one elewację budynku. Martwe zwierzę zostało zabezpieczone przez lekarza weterynarii.

Drugi przypadek miał miejsce w Świebodzicach. Przechodząca obok przydomowych ogródków działkowych kobieta zauważyła, że sąsiad znęca się nad kotem. Według jej relacji mężczyzna uderzał zwierzę młotkiem oraz rzucał nim o ścianę budynku. Zaalarmowany przez kobietę patrol policji natychmiast przybył na miejsce i zatrzymał oprawcę. Okazał się nim 57-letni meżczyzna, który jak wykazało badanie, miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Ranne zwierzę przeżyło. Przekazano je wterynarzowi celem udzielenia niezbędnej pomocy medycznej.

Obaj podejrzewani trafili do policyjnego aresztu. Teraz odpowiedzą karnie z przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Przypomnijmy, iż za znęcanie się lub zabicie zwierzęcia grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a w przypadku gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, zagrożenie karą pozbawienia wolności wzrasta do lat 3. Sąd może również nałożyć na sprawcę zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat oraz orzec nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w kwocie nawet do 100.000 złotych.

(KPP Ś-ca)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *