Złote autobusy w Świebodzicach [FOTO]

Co tam wirtualny „złoty pociąg” – my mamy prawdziwe, złote autobusy! W dodatku najnowocześniejsze w kraju – podkreślał z humorem burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas oficjalnej prezentacji nowo zakupionych autobusów dla komunikacji miejskiej.

Co tam wirtualny „złoty pociąg” – my mamy prawdziwe, złote autobusy! W dodatku najnowocześniejsze w kraju – podkreślał z humorem burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas oficjalnej prezentacji nowo zakupionych autobusów dla komunikacji miejskiej.

 

Premiera pojazdów miała miejsce podczas dorocznego Happeningu Rowerowego 21 września. Święto jednośladów odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w ramach którego zachęca się społeczeństwo do korzystania z masowych środków komunikacji.

Happening rozpoczął się o godz. 10.00 tradycyjnym przejazdem rowerzystów ulicami miasta. Jak co roku wystartowały zarówno kilkuletnie maluszki, jak i młodzież oraz dorośli. Na starcie nie zabrakło m. in. sióstr de Notre Dame wraz ze swoimi podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, byli uczniowie świebodzickich szkół, reprezentacja szkółki kolarskiej „Trójka”, działającej przy SP 3, a także reprezentacja naszej Rady Miejskiej – oczywiście na rowerach: Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, Wiceprzewodniczący RM Jan Klepiec oraz radni Jarosław Dąbrowski i Sławomir Łukawski.

Po widowiskowej paradzie na jednośladach przyszedł czas na wyjątkowy punkt programu – poświęcenie i oficjalne przedstawienie nowych autobusów miejskich, które zakupiła Gmina Świebodzice. Przypomnijmy, że wartość tej inwestycji to aż 4,2 mln zł, z czego 85 proc. kosztów pokrywa Unia Europejska.

W uroczystości udział wzięli goście z firmy EvoBus, dostawcy autobusów miejskich Mercedes Benz – Prezes Zarządu Antonio Cavotta, Dyrektor Działu Sprzedaży Autobusów Miejskich i Zamówień Publicznych Adam Kempiński oraz Dyrektor Regionalny Piotr Krawiec. Autobusy poświęcił Dziekan Dekanatu Świebodzickiego ksiądz Jan Gargasewicz. Obecni byli także: Krystian Wołoszyn, Zastępca Burmistrza, Skarbnik Miasta Luiza Gass-Sokólska, Anna Żygadło Sekretarz Miasta oraz Kacper Nogajczyk, Prezes ZGK Świebodzice sp. z o.o.

Mamy wspaniałe, jedne z najnowocześniejszych autobusów miejskich w kraju, mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni podróżując tak komfortowymi pojazdami. Od stycznia wszyscy jeździmy mercedesami – zakończył żartobliwe Bogdan Kożuchowicz.

Bądźcie Państwo dumni, to pojazdy posiadające najnowocześniejsze rozwiązania techniczne zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i ekologię a także komfort pracy kierowcy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by te pojazdy spełniały najwyższe standardy – zapewniał Antonio Cavotta, który ujął wszystkich całkiem niezłą polszczyzną. Jeszcze tylko przecięcie symbolicznej wstęgi – i autobusy przeszły we władanie mieszkańców, którzy chętnie zaglądali do środka, a nawet siadali za kierownicą, bo można było przekonać się jak wiele nowinek technicznych posiadają pojazdy.

 

Tegoroczny happening obfitował w wiele innych atrakcji – jak chociażby pokaz w wykonaniu Pawła Skóry, Mistrza Świata, Mistrza Europy i Mistrza Polski we freestyle football. Prowadzone przez niego warsztaty i konkursy cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Było miasteczko ruchu drogowego obsługiwane przez Straż Miejską, znakowanie rowerów przez policjantów z KPP w Świdnicy, pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, mały egzamin na prawo jazdy dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych, a dla najmłodszych malowanie buzi, gra w piłkarzyki, i in. Wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, a dzieci uczestniczące w konkursach książeczki o ruchu drogowym.

Chętni mogli sie zapisać do szkółki kolarskiej działającej przy SP nr 3.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM, w pomoc włączyła się aktywnie młodzież z Zespołu Szkół im. Prosińskiego.

22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu.

 

UM Świebodzice

 

{gallery}galerie/150922autobusy{/gallery}

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *