Zdolni strzegomianie

Joanna Szczepanowska ze strzegomskiego LO wyróżniona w ogólnopolskim konkursie. Marta Kisielewicz z klasy 2dp została wyróżniona w XVI edycji „Złote Pióro” 2020 – konkursu literackiego, adresowanego do uczniów szkół średnich i podstawowych z województwa dolnośląskiego

 „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim edycja 7. 70 twarzy Kaczmarskiego” – pod takim tytułem w grudniu 2020 roku Fundacja Underground, w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziła konkurs o charakterze ogólnopolskim Celem konkursu były: promocja uczniów wybitnie uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych; rozwijanie umiejętności szukania, analizowania i posługiwania się różnymi źródłami wiedzy; wspieranie u młodzieży szkolnej umiejętności literackich; wzmacnianie konstruktywnych postaw, umiejętności współpracy, komunikacji oraz pasji badawczej uczniów; popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy nt. wybranych wybitnych twórców polskiej, europejskiej i światowej kultury; kultywowanie pamięci o Jacku Kaczmarskim. W kategorii indywidualnej konkursu wyróżnienie zdobyła Joanna Szczepanowska – uczennica kl. 3a LO w Strzegomiu. Na pierwszym etapie konkursu napisała esej dotyczący związków twórczości Jacka Kaczmarskiego z dorobkiem Witkacego. W swej pracy starała się też uwzględnić dokonania artystyczne spadkobierców, dla których Kaczmarski stał się mistrzem i inspiratorem. Po zakwalifikowaniu się do finału, Joanna wzięła udział w ustnych prezentacjach finalistów przed Komisją Konkursową. Etap ten realizowany był za pośrednictwem łącza internetowego. Przebiegał on następująco: uczestnicy, mając do dyspozycji 30 minut, dokonywali ustnej prezentacji swojej pracy oraz odpowiadali na cztery pytania Komisji Konkursowej. Joanna znalazła się w gronie 33 finalistów, a następnie wśród 8 nagrodzonych. Gratulacje należą się Joasi, ale i jej opiekunce merytorycznej –Małgorzacie Kucharskiej.

To nie jedyny sukces młodych strzegomian. Uczennica LO w Strzegomiu Marta Kisielewicz z klasy 2dp została wyróżniona w XVI edycji „Złote Pióro” 2020 – konkursu literackiego, adresowanego do uczniów szkół średnich i podstawowych z województwa dolnośląskiego. Marta napisała esej na temat: „Niechaj się wola Twoja stanie / Ale zbaw mnie od nienawiści / Ocal mnie od pogardy Panie!” (Natan Tanenbaum). Jakie jest Twoje lekarstwo na ocalenie od pogardy, nienawiści, braku zrozumienia, chorób nękających ludzkość albo niszczących człowieka”. A jej praca znalazła się wśród trzydziestu trzech wyróżnionych esejów nadesłanych przez uczniów z całego Dolnego Śląska. Gala tegorocznej edycji, z powodu wyjątkowych okoliczności związanych z pandemią, odbyła się w formie on-line 3 grudnia o godzinie 12:00. Opiekunką Marty również jest Małgorzata Kucharska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *