Zatańczyły przeciwko przemocy (FOTO)

Przemoc wobec kobiet zaatakowały tańcem. Wczoraj w samo południe w świdnickim Rynku grupa kilkudziesięciu dziewcząt i pań zatańczyła do utworu „Break the chain” (rozerwij łańcuch) i w ten sposób zademonstrowała swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, a także wyraziła solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które tej przemocy doświadczyły. Akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising” odbyła się w naszym mieście już po raz trzeci.

miliard 2016 bfg (75)

W Świdnicy akcję organizuje nieformalna grupa Nazywam się Miliard Świdnica: Alina Szeptycka z Antyprzemocowej Sieci Kobiet oraz Katarzyna Twaróg i Anita Kwiecień (nauczycielki I LO im. J. Kasprowicza), a także Renata Łukaszewicz-Szczepanik i Rada Aktywnej Młodzieży przy MDK w Świdnicy.

Celem happeningu jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt, w tym szczególnie na problem molestowania seksualnego – tłumaczy Alina Szeptycka.

Dlaczego miliard? Bo co trzecia kobieta na świecie doznaje w swoim życiu przemocy – jest ich miliard! Dlaczego taniec? Bo tańcząc, rządzę swoim ciałem. Bo wspólny taniec wyzwala energię!

Akcja One Billion Rising została zapoczątkowana w 2011 roku przez działaczkę feministyczną Eve Ensler.

Kobiety na całym świecie i w Polsce poprzez taką jednorazową akcję chcą przerwać zmowę milczenia. Polska nazwa wyraża solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet doświadczających przemocy, a które często boją lub wstydzą się mówić o swoim doświadczeniu,zaprotestować, upomnieć się o swoje prawa.

Dlatego właśnie mówimy „Nazywam się Miliard” – ponieważ upominamy się o prawa tych, które zmuszone są (przez kulturę, prawo, społeczeństwo) do milczenia. Jesteśmy solidarne z innymi kobietami! – mówią uczestniczki.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

*relację i zdjęcia z tego wydarzenia będzie można znaleźć w papierowych „Wiadomościach Świdnickich”, które ukażą się 22 lutego

1 thought on “Zatańczyły przeciwko przemocy (FOTO)

  1. Na fotkach nie widać aby ten problem miał miejsce w Polsce. Manifestowały głównie dzieci. To raczej nie jest w porządku. Ta „manifestację” byłoby lepiej zorganizować w Niemczech po Bundestagiem a nie w Polsce. Tam kobiety maja prawdziwy, realny problem z molestowaniem, poniżaniem i gwałtami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *