Żarów. Widoki przedwojenne

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl kolejny raz zapraszają na plenerową wystawę w centrum Żarowa.

Na 10 wielkoformatowych planszach, organizatorzy wystawy umieścili reprodukcje ponad 40 pocztówek, fotografii oraz innych współgrających ze sobą materiałów archiwalnych, które pochodzą z kolekcji społecznego archiwum „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”.

Wystawa składa się z zdigitalizowanych pocztówek oraz fotografii, które przedstawiają różne części Żarowa. Na dużych planszach przedstawimy miasto na litografiach, dworzec, kościół, plac wolności, park miejski, Szamotownię, osadę Ida und- Marienhütte, ul. Armii Krajowej etc. – zaznaczają organizatorzy.

Wystawa plenerowa: „Żarów. Widoki przedwojenne”, powstała w oparciu o zbiory archiwum tworzonego przez obecnych i dawnych mieszkańców naszej gminy, które z miesiąca na miesiąc poszerza swoje zbiory dzięki zaangażowaniu organizatorów i miłośników ziemi żarowskiej.

Projekt „Biblioteka Dziedzictwa” to nie tylko archiwistyka, to także próba szukania sposobów na ożywienie lokalnej historii, która w naszym przekonaniu nie powinna funkcjonować tylko i wyłącznie na stronach internetowych czy w publikacjach drukowanych. Biorąc pod uwagę powyższe, kolejny raz zapraszamy zainteresowanych przeszłością Żarowa mieszkańców, na obszerną wystawę poświęconą widokom przedwojennym naszego miasta – tłumaczy Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

Premiera wystawy miała miejsce podczas wydarzenia: „Podróż w czasie w willi Treutler”, którego organizatorem byli: Invest-Park Development Sp. z o.o. oraz Fundacja Inicjatywa B. To podczas dni otwartych budynku należącego do IPD mieszkańcy Żarowa mogli zobaczyć dawne widoki miasta…

Aby dotrzeć do szerszego audytorium postanowiliśmy ponownie zaprezentować opracowaną przez nas wystawę, tym razem w plenerze w centrum Żarowa, które dzięki takim działaniom wydaje się być bardziej ożywione – dodaje Tomasz Nycz.

Organizatorzy apelują o bezpieczną kontemplację wystawy, która jest dostępna 24h na dobę na placu przed żarowskim „Nefrytem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *