Zagrają na organach

 

Przez cały lipiec w kościołach będzie słychać organy. To znak, że trwa Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Wydarzenie odbywa się nie tylko w Świdnicy, ale i w Wałbrzychu.

Festiwal w niedzielę, 9 lipca otworzy Natalia Zanni-Lewandowska, wspaniała organistka z Lublina specjalizująca się w wykonawstwie muzyki niemieckiego romantyzmu.

W następnym tygodniu zaplanowano aż trzy wydarzenia: 11, 13 i 14 lipca.

Koncerty w ramach Festiwalu odbywać się będą w Kościele Pokoju w Świdnicy oraz Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela w Wałbrzychu. Festiwal ma na celu promocję świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag & Söhne, która na przełomie XIX i XX wieku budowała wiele instrumentów na całym świecie – informuje Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny Festiwalu.

W kolejny piątek, 21 lipca finał. Na zakończenie zagra Piotr Rachoń z Warszawy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Christian Schlag założył w 1869 roku w Świdnicy fabrykę organów. Katalog firmowy obejmuje ponad tysiąc instrumentów. Obecnie zachowanych jest około 700. Instrumenty świdnickiej fabryki odznaczają się bardzo miękkim brzmieniem czym odróżniają się od innych dominujących ówcześnie firm (Sauer, Steinmeyer).
Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Instrumenty firmy Schlag ung Söhne spotkać można w co trzeciej miejscowości Dolnego Śląska.

W Świdnicy znajdowało się źródło instrumentów, które ukształtowały krajobraz muzyczny regionu. Do dzisiaj kilkaset organów jest regularnie używanych i świadczą o wysokiej jakości firmy Schlag und Söhne.

(materiały prasowe)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *