Zadłużają mieszkania komunalne. Ponad 17 milionów długu!

Ponad 17 mln zł sięgają zaległości czynszowe najemców lokali komunalnych i socjalnych w Świdnicy. Zadłużonych jest 878 mieszkań.

fot. archiwum redakcji, ilustracyjne

W 189 zaległości wynoszą od 100 zł do 1000 zł; w 265 – od 1000 zł do 10 000 zł, a w 424 – powyżej 10 000 zł. Od kilkunastu miesięcy zadłużenie czynszowe utrzymuje się na tym samym poziomie, a windykacja bieżących należności wzrosła o kilka punktów  i obecnie waha się na poziomie 85 %.

Najemcy lokali komunalnych i socjalnych mogą zwrócić się o pomoc w spłacie zadłużenia. Sprawy zaległości do 6000 zł rozpatrywane są w Miejskim Zarządzie Nieruchomości, a pozostałe w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

– Wpaść w spiralę długów jest niestety bardzo łatwo. Wystarczy utrata stałej pracy czy przeciągająca się choroba. Wielu osobom życie z piętnem dłużnika bardzo dokucza. Istnieje jednak możliwość wyjścia z tej trudnej sytuacji. Miasto udziela pomocy wprowadzając różnorodne rozwiązania m.in. odpracowanie zaległego czynszu, rozłożenie długu na dogodne raty. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Zachęcam więc do kontaktu z urzędnikami, którzy zaproponują dogodne rozwiązanie – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej udzielana jest w postaci rozłożenia długów na maksymalnie 36 rat, odroczenia terminów płatności, czy też umorzenia części długów w zamian za wykonywanie czynności wolontarystycznych. Warunkiem każdej z tych opcji jest płacenie bieżącego czynszu w pełnej wysokości.

Dodatkową zachętą dla dłużników, którzy podejmą decyzję o uregulowaniu zobowiązań, jest możliwość ubiegania się o umorzenie odsetek. Decyzję w tej sprawie może podjąć prezydent miasta.

W tym roku już kilkanaście razy podjęłam taką decyzję w stosunku do osób, które rzetelnie i w terminie spłaciły zadłużenie wynikające z należności głównej – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.  

W 2017 roku o różnorodną pomoc w spłacie zaległości czynszowych zwróciło się 206 lokatorów, zawarto również 120 porozumień.

Świdniczanie, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą także starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, aby go otrzymać spełnić należy kilka kryteriów, m.in. metrażowe i dochodowe.

Wszelkie informacje na temat zaległości czynszowych uzyskać można w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, pok. 223 osobiście lub telefonicznie (74) 856 28 79.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *