Za dziesięć dni II RST Półmaraton Świdnicki (FOTO)

Można zacząć odliczać godziny do drugiej edycji RST Półmaratonu Świdnickiego. W tym roku impreza zostanie przeprowadzona z jeszcze większym rozmachem. Szczegóły przedstawiono podczas konferencji prasowej w czwartek, 27 października w Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

polmaraton (1)

Półmaraton odbędzie się już 5 listopada. Oprócz biegu głównego zaplanowano też  krótszy bieg na 4,5 km – „Dziką Piątkę”, marsz nordic walking i kilka biegów dla dzieci. Te ostatnie odbędą się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Tam też usytuowana będzie meta biegów dla dorosłych oraz staną biegowe miasteczka przygotowane przez RST oraz Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość i Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Start biegów głównych o 11.00 w Rynku.

W półmaratonie  limit uczestników wynosi półtora tysiąca uczestników i prawdopodobnie uda się do niego zbliżyć, bowiem na nieco ponad tydzień przed imprezą swój udział deklaruje ponad 1300 osób.  – Pomysł, który zrodził się rok temu okazał się strzałem w dziesiątkę – podkreślała podczas konferencji prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – W każdym człowieku jest żyłka rywalizacji. Taki bieg to okazja do sprawdzenie sią na tle innych, ale przede wszystkim sprawdzenia własnych możliwości.

Trasa półmaratonu będzie identyczna jak przed rokiem, niemal w całości przebiega przez gminę wiejską Świdnica. Przed rokiem wielką furor ę zrobili organizatorzy stref kibica w Bojanicach czy Opoczce. – To było coś naprawdę fantastycznego, a impreza została zaakceptowana i polubiona przez mieszkańców mówiła wójt Teresa Mazurek.

Danuta Pilarz-Małkiewicz, prezes Fundacji Wroactiv, głównego organizatora RST Półmaratonu podkreślała świetną współpracę z samorządami.  – Nasza dotychczasowa współpraca z Urzędem Miasta w Świdnicy, Gminą Świdnica, a także Starostwem Powiatowym układa się wzorowo. Życzyłabym każdemu organizatorowi imprezy takich warunków do pracy.

Impreza nie mogłaby się też odbyć bez wsparcia marki RST – tytularnego sponsora półmaratonu.  Firma zajmująca zaawansowanymi systemami informatycznymi łamie stereotypy o ślęczących za biurkami cherlawymi informatykami.  – W imprezie Weźmie udział 35 naszych pracowników, z czego 26 wystartuje w biegu głównym. Chcemy, aby ludzie w Świdnicy byli zdrowi i szczęśliwi, dlatego pomagamy w organizacji tego wydarzenia tłumaczył Piotr Bar z firmy RST.

Organizatorem biegów towarzyszących pod nazwą „Zanim dorosnę do maratonu” jest Powiatowe Zrzeszanie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy. Biegi dla dzieci odbędą się na stadionie sportowym w  Świdnicy. Każdy młody uczestnik biegów otrzyma swój własny numer startowy i wystartuje w odpowiednim dla jego wieku dystansie. W tym roku nowością były zgłoszenia internetowe dla dzieci, aby każdy młody zawodnik mógł poczuć się jak jeden z uczestników półmaratonu.

Na mecie dla wszystkich zawodniczek i zawodników będą czekały niespodzianki przygotowane przez organizatorów, a zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną nagrodzeni medalami.

Oprócz zmagań biegowych podobnie jak w roku ubiegłym LZS przygotuje dla najmłodszych miasteczko sportowe, w którym można będzie spróbować swoich sił w konkurencjach tj.  rzuty woreczkami (numerologia), rzuty ringo, hokej, strzały na bramkę czy kręgle. Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą będą czuwać organizatorzy oraz wolontariusze.

Impreza będzie tez miała wymiar charytatywny. Będą zbierane pieniądze na pomoc świdniczance Mai Tyczyno.

2.RST PÓŁMARATON ŚWIDNICKI

BIEG NA 21,0975 km – trasa certyfikowana

ORGANIZATOR:

Fundacja WROACTIV

WSPÓŁORGANIZATORZY: Miasto Świdnica, Powiat Świdnica, Gmina Świdnica

TERMIN I MIEJSCE:

5 listopada 2016 r.

start: godz. 11:00, Rynek w Świdnicy

meta: stadion OSIR

TRASA:

Rynek -. Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – stadion OSIR

PARKINGI DLA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW

PARKING A – największy z wyznaczonych (ok. 150 – 200 miejsc). Dojazd od strony          ul. Pionierów przez Aleję Brzozową.

PARKING B – przy ul. Śląskiej (ok. 100 miejsc). Dojazd przez łącznik od al. Brzozowej, bądź od strony ul. Śląskiej (UWAGA ! zawężenie przejazdu z powodu barierek wyznaczających trasę) lub od strony wiaduktu przy ul. Śląskiej i Przyjaźni.

PARKING C – wzdłuż ul. Sportowej (ok. 100 – 150 miejsc).  Jest to boczna ulica kompleksu OSIR, wzdłuż której po obu stronach można parkować pojazdy. Dojazd od strony ronda przy ul. Śląskiej.

PARKING D – przy ul. Śląskiej (ok. 60 miejsc). Nowo powstały parking naprzeciwko Parku Centralnego.

BIEGI INNE

DZIKA PIĄTKA

TERMIN I MIEJSCE:

5 listopada 2016

start: godz. 11:10, Rynek w Świdnicy

dystans ok. 4,5 km

meta: stadion OSIR

TRASA:

Rynek -. Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – stadion OSIR

Liczba zawodników: 111

NORDIC WALKING

TERMIN I MIEJSCE:

5 listopada 2016

start: godz. 11:10, Rynek w Świdnicy

dystans: ok. 4,5 km

meta: stadion OSIR

TRASA:

Rynek -. Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – stadion OSIR

 

Liczba zawodników: 68

 

ZANIM DOROSNĘ DO MARATONU – BIEGI DLA DZIECI

 

Biegi odbędą się oddzielnie w kategoriach dziewcząt i chłopców,  a uczestnicy pobiegną na następujących dystansach:

BIEG KRASNALA ( 2011-2012), dystans 200 metrów   – godz. 11:30;

BIEG SMYKA (2009- 20010),  dystans 200 metrów   – godz. 11:45;

BIEG URWISA (2007-2008),   dystans 400 metrów   – godz. 12:00;

BIEG JUNIORA ( 2005-2006).   dystans 600 metrów  –  12:15;

BIEG MAŁOLATA ( 2003-2004); dystans 1200 metrów-  12:30;

BIEG NASTOLATKA(2000-2002); dystans 1800 metrów- godz. 12:45.

Liczba zapisanych dzieci: 347

Liczba miejsc rezerwowych – 50. Zgłoszenia w dniu biegów od godz. 9.30 bezpośrednio w biurze zawodów biegów dziecięcych.

UTRUDNIENIA W RUCHU

W związku z organizacją 2.RST Półmaratonu Świdnickiego, 5 listopada zostanie okresowo ograniczony ruch kołowy. W tym czasie nie będzie możliwe poruszanie się pojazdami po trasie biegu w następujących miejscach i godzinach:

10:00 – 14:00 osiedle Słowiańskie (przejazd możliwy przez ul. Wałbrzyska na czas trwania zawodów), ul. Przyjaźni, ul. Śląska

10:00 – 11:45 Świdnica – pozostałe ulice na trasie biegu (mapka)

10:00 – 12:30 Opoczka – Bojanice

10:00 – 13:30 Bojanice – Burkatów

10:00 – 13:45 Burkatów – Bystrzyca Dolna

Na trasie półmaratonu ruchem kierować będzie policja i służby organizatora. Powyższe zakresy czasowe zostały podane ramowo.

STATYSTYKI 1. RST PÓŁMARATONU ŚWIDNICKIEGO

Wśród biegaczy (1200 osób) 297 osób to mieszkańcy powiatu świdnickiego

Wśród startujących było 194 mieszkańców miasta Świdnica

W pierwszej edycji biegu wystartowało 228 kobiet

206 osób wystartowało w biegach dla dzieci „Zanim Dorosnę do Maratonu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *