XVI Spotkania Religijno-Patriotyczne

13 i 15 września w Rusku odbyły się uroczystości poświęcone pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy z okazji XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych. Honorowy patronat nad uroczystością objęli ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec, Biskup Świdnicki oraz Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia.

W pierwszym dniu dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom przygotowane zostało „V sympozjum popularno-naukowe”, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Uczniowie wysłuchali wygłoszonego przez pana Jerzego Rudnickiego, specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału IPN, referatu nt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944-1956″ oraz wystąpienia pana Tadeusza Kazimierza Mroza, zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, a przede wszystkim byłego więźnia OPW w Rusku nt. wspomnień związanych z pobytem w tymże obozie.  Najistotniejsze informacje dotyczące historii Obozu Pracy Więźniów w Rusku, przygotowali – w ramach projektu edukacyjnego – uczniowie z ZSP w Jaroszowie. Części sympozjum przeplatane były poezją autorstwa pana Tadeusza Kazimierza Mroza deklamowaną przez jaroszowską młodzież oraz bardzo przejmującymi w swej treści piosenkami.

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele w Rusku, którą koncelebrowali: ks. Przemysław Pojasek, redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”, ks. Jan Olender, poprzedni proboszcz Parafii w Jaroszowie oraz ks. Marek Krysiak, proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Jeruzalem” z Jaroszowa.

Po Mszy nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową, gdzie złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia, Katarzyna Izabela Mrzygłocka, poseł na sejm RP oraz Tadeusz Kazimierz Mróz, były więzień OPW w Rusku. W uroczystości wzięli również udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, m.in. Wiesław Witkowski, zastępca Burmistrza Strzegomia, Tomasz Marczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Podczas tej uroczystości nie zabrakło żołnierzy Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław pod dowództwem majora Konrada Sieradzkiego.

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *