XIV Festiwal Nauki w Mechaniku (FOTO)

Po raz 14. Zespół Szkól Mechanicznych, czyli popularny Mechanik otworzył swe gościnne podwoje dla wielu znamienitych gości, uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych a nawet podstawowych oraz całej swej społeczności szkolnej. Na widowni znalazła się również grupa młodzieży niemieckiej, przybyła tutaj w ramach programu Erasmus z Zwickau i Lipska. Wszystko dlatego, by wziąć udział we wspaniałym, niecodziennym wydarzeniu pod hasłem SAMOCHÓD WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO: NAUKOWO I SPORTOWO, czyli w XIV FESTIWALU NAUKI.

Na Festiwal przybyli zaproszeni goście: pani Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, pan Piotr Fedorowicz, starosta Świdnicki, pan Roman Grygianiec, dyrektor Rajdu Krause, panowie Filip Nivette i Jan Chmielewski – kierowcy rajdowi oraz pan Kamil Heller, pilot rajdowy.

W tym roku wykład inauguracyjny pt. „ Dwie Krainy. Pustkowie Smoga”, wygłosili wieloletni goście i przyjaciele Festiwalu, którzy są z nami od samego początku festiwalowej przygody: panowie mgr inż.Tadeusz Kandefer i mgr inż.Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych. W swoim niezwykle barwnym wykładzie pan T. Kandefer zwrócił uwagę słuchaczy na piękno Gór Stołowych, fenomenalne formy skalne rozrzucone na ich terenie, najwyższy szczyt tego pasma górskiego, czyli Szczeliniec Wielki i 27 –metrowe Piekiełko. Wspomniał też sławnych gości, którzy odwiedzili te tereny. Król pruski Wilhelm II, został wniesiony tu w lektyce, był tu też Johann Wolfgang Goethe oraz prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. Labirynt Błędnych Skał wciąż stanowi wyzwanie dla wielu turystów. Natomiast pan T. Mazur przybliżył nam temat smogu, który tak bardzo nas zajmuje od jakiegoś czasu. Opowiedział o Smogu londyńskim, który zabił od 4-12tys osób w grudniu 1952r.Wskazał na zagrożenia somgiem ogromnych terenów miejskich w Europie Środkowej i konsekwencje dla zdrowia ludzi. Niestety samochody, a zwłaszcza silniki diesla też są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Zabójczy benzoalfapiren znajduje się w spalinach samochodowych i wielu różnych śmieciach palonych w piecach. Czy jest gorzej niż 20 lat temu? Odpowiedź nie jest oczywista, a walka o czyste powietrze i piękno przyrody ciągle jeszcze przed nami.

Festiwalowym gościem był również pan Szymon Świerczek, dyrektor Inter Cars Grupa Dolny Śląsk, który przybył na Festiwal wraz z mobilnym, nowoczesnym centrum szkoleniowym, ukrytym w niesamowitej, przeogromnej i przepięknej ciężarówce. Inter Cars to największy dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej, firma oferuje również wyposażenie warsztatowe, w szczególności urządzenia do obsługi i naprawy samochodów oraz części do motocykli tuningu. O działalności zarówno firmy, jak i mobilnego centrum szkoleniowego opowiadał niezwykle interesująco pan Arkadiusz Musisz, specjalista ds. wsparcia sprzedaży, który oprowadzał uczestników Festiwalu po imponującym wnętrzu ogromnej ciężarówki.

Były kierowca rajdowy i wyścigowy, założyciel jedynego w Polsce, a także w Europie Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, właściciel salonu Nissana w Wałbrzychu pan Jerzy Mazur po raz kolejny uświetnił naszą imprezę. Pan J. Mazur w swoim wykładzie i prezentacji „ Dakar od podszewki” opowiadał o starcie w X Rajdzie Dakar w 1988 roku, w czasach, kiedy nasze samochody były technologicznie zacofane w stosunku do krajów zachodnich, a skrzynka narzędziowa zawierała drucianą szczotkę, kombinerki i śrubokręt… Pan Jerzy jadąc Starem 266, jako pierwszy Polak dojechał do mety i zajął 15. miejsce w tym prestiżowym rajdzie. W 1986 roku, na otwarciu Hungaroringu, zajął w Pucharze Przyjaźni 3. miejsce w Formule Easter.  W swoim wykładzie przedstawił wiele aspektów rajdu nieznanych dla przeciętnego kibica, opowiedział o swoich przygodach podczas rajdu, technicznych i technologicznych trudnościach i jak je rozwiązywano „na gorąco”. Wielbiciele Rajdu Dakar mogli zobaczyć wiele wspaniałych slajdów pokazujących rajd w wielu różnych odsłonach.

Pan Julian Obrocki, znany dziennikarz motoryzacyjny, redaktor magazynu „Auto Motor i Sport”,pilot rajdowy i podróżnik, filmowiec i fotograf, autor książki: „Maja Włoszczowska. Szkoła życia” i współautor z Krzysztofem Hołowczycem książki „Piekło Dakaru”, również uczestnik 10 Rajdu Dakar ,wystąpił ze swoim wykładem i prezentacją na temat :„Motorsport w służbie nauki. Czy rajdy samochodowe przyczyniają się do rozwoju motoryzacji?”. W bardzo zajmujący i ciekawy sposób przedstawił Rajd Dakar jako jeden wielki festiwal nauki, gdzie splatają się i wzajemnie uzupełniają takie dziedziny wiedzy jak fizyka, matematyka, technologia, technika, medycyna, fizjologia, przyroda, geografia i pewnie jeszcze kilka innych. Podkreślił, że rajd taki jak Dakar to rajd dla ludzi mądrych , potrafiących nie tylko wspaniale jeździć samochodem w koszmarnych pustynnych warunkach, ale też wiedzieć, jak co działa i dlaczego. Dla ludzi, którzy wiedzą jak poradzić sobie z kilometrami kamiennej pustyni, piaskiem typu fesz-fesz, wysoką temperaturą, ciśnieniem i własna fizjologią. Pan Julian był niezwykle przekonujący, gdy opowiadał o samochodach osobowych, ciężarówkach, motocyklach i quadach startujących zarówno w rajdzie w Afryce, jak i w Ameryce Południowej. Przedstawił nam Dakar jako zjawisko społeczne, niezwykłe przedsięwzięcie biznesowe oraz wielką powierzchnię reklamową.

Do szkoły przybył również Karol Ferenc, dziennikarz sportowy, autor i prowadzący audycję o sportach motorowych w radiu LUZ na Politechnice Wrocławskiej, specjalista od public-relations, organizator konferencji prasowej 45.rajdu Krause, która w tym roku została umiejscowiona właśnie w naszej szkole podczas XIV Festiwalu Nauki!! To niezwykłe wydarzenie!

Konferencja Prasowa 45. Rajdu Krause zakończyła pełen emocji i niezapomnianych wrażeń dzień. W Konferencji wzięli udział: pani Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, pan Piotr Fedorowicz, starosta Świdnicki, pan Roman Grygianiec, dyrektor Rajdu Krause, panowie Filip Nivette i Jan Chmielewski – kierowcy rajdowi oraz pan Kamil Heller, pilot rajdowy. Konferencję prowadził oczywiście pan Karol Ferenc. Przebieg Rajdu, nowości organizacyjne i bezpieczeństwo podczas Rajdu to główne tematy konferencji. Ogromną niespodzianką podczas konferencji był prezent dla pani Beaty Moskal-Słaniewskiej od pana Grzegorza Grzyba, rajdowego Mistrza Polski – piękny, biały ozdobiony czerwonymi różami kask rajdowy. W tym właśnie kasku pani prezydent wraz z Grzegorzem Grzybem ma otwierać tegoroczny Rajd Krause na świdnickim Rynku. Nowością tegorocznego Rajdu jest park serwisowy, który będzie zorganizowany na terenie świdnickiego OSiR. Zapowiada się niezwykle emocjonująco!

I tak to było w „Mechaniku”. Kolejny Festiwal już za nami! 14 edycja Festiwalu Nauki dobiegła końca i choć pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu pani Grażyna Kubiczek zarzeka się , że to był już ostatni Festiwal, my nie możemy się doczekać następnego!

Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Festiwalu Nauki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *