Wygrał „Setkę komandosa”

Biegł nocą przez las, przez znaczną część w pełnym umundurowaniu z obciążeniem i znowu wygrał! Aleksander Sobieraj z KPP w Świdnicy po raz kolejny okazał się najlepszy w swojej kategorii i zajął pierwsze miejsce wśród policjantów w ogólnopolskim biegu „II Setka komandosa”!

Sierż. sztab. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji KPP Świdnica znowu zajął pierwsze miejsce w kategorii policjantów w ogólnopolskim biegu „II Setka komandosa”. fot. KPP Świdnica, archiwalne

16 marca Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu znowu zorganizowała ogólnopolski bieg na dystansie 102 kilometrów, przeznaczony głównie dla służb mundurowych. Trasa „Setki komandosa”, bo tak nazywa się ta impreza, wiodła przez las, a rywalizacja odbywała się w nocy, przez znaczną część dystansu w pełnym umundurowaniu z obciążeniem.

Ideą imprezy jest rywalizacja w trudnych warunkach reprezentantów różnych służb mundurowych. W zawodach biorą udział m.in. policjanci, żołnierze, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, czy Straży Granicznej – wyjaśnia sierż. Magdalena Ząbek, oficer prasowy KPP w Świdnicy.

W tegorocznym biegu zorganizowanym przez Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu trasa prowadziła przez las, a zawodnicy startowali w nocy –  punktualnie o godzinie 22.00. Pierwsze 10 kilometrów należało pokonać w pełnym umundurowaniu ćwiczebnym, z plecakiem o wadze 10 kilogramów, natomiast kolejne 30 kilometrów w umundurowaniu bez plecaka. Na pozostałym dystansie 60 kilometrów obowiązywał strój dowolny.

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała zawodników, padający śnieg, na termometrze minus 10 stopni Celsjusza i zimny, silny wiatr, nie powstrzymały 202 zawodników, którzy pojawili się na starcie II edycji biegu „Setki Komandosa”. Bieg ukończyło 167 osób – relacjonuje rzeczniczka.

Pierwsze miejsce w kategorii policjantów i 36. w klasyfikacji generalnej zajął sierż.sztab. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji KPP Świdnica. – Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – dodaje oficer prasowy.

Świdnicki funkcjonariusz biega od 9 lat. W tym czasie pokonał kilkanaście maratonów i ultramaratonów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przebiegł m.in. dystans 171 kilometrów w jednym z najtrudniejszych ultramaratonów w Europie – „UTMB”, gdzie trasa  o przewyższeniu 10,5 tys. metrów prowadzi wokół masywu Mont Blanc. Zajął także drugie miejsce wśród ponad 1000 reprezentantów różnych służb mundurowych z całego świata, w biegu po górach z obciążeniem podczas misji w Kosowie.

Sukcesem pochwalić może się także sierż. Daniel Domardzki z Wydziału Prewencji KPP Świdnica, który również ukończył z powodzeniem trasę Setki Komandosa.