Wybudują nam najdłuższy tunel w Polsce!

tunel

tunelWłaśnie zakończyły się prace projektowe tunelu pod Górami Wałbrzyskimi, który będzie częścią drogi S3, łączącej Świnoujście z Hradcem Kralove.
Właśnie zakończyły się prace projektowe tunelu pod Górami Wałbrzyskimi, który będzie częścią drogi S3, łączącej Świnoujście z Hradcem Kralove.
tunel
Nasza – dolnośląska część S3 – będzie przebiegać od Legnicy aż po Lubawkę, po drodze zahaczając m.in. o Jawor, Bolków i Kamienną Górę. Tunel (a właściwie cztery tunele, gdyż powstaną w dwóch miejscach, po jednym w każdym kierunku) zostanie wybudowany między węzłami Bolków a Ptaszków, w gminie Stare Bogaczowice. Ma mieć ponad 2,32 km. Będzie więc trzykrotnie dłuższy od obecnego rekordzisty Polski – tunelu w Lalikach na Śląsku, który ma 678 m.

Koniec projektowania oznacza, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po weryfikacji projektu będzie mogła wystąpić o wydanie zgody na realizację inwestycji. Potrzeba na to (na odcinek S3 od Nowej Soli do Lubawki) około 7 miliardów złotych. Budowa ma jednak szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej – nawet do 40 procent wartości całego przedsięwzięcia. Jeśli je uzyska, prace mogłyby rozpocząć się w 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *