Wybory w gimnazjum

oświata wybory„Gwiazd naszych wina”, „Hobbit”, „Krąg”, „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Eragon” – to najczęściej czytane książki przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Biblioteka szkolna na jeden dzień zamieniła się w lokal wyborczy. Na szafach bibliotecznych zawieszono kolorowe karty z cytatami na temat książek, na wielkiej planszy korkowej pojawiła się gazetka o czytaniu, a nad całością czuwała kolorowa sowa – symbol mądrości.

„Gwiazd naszych wina”, „Hobbit”, „Krąg”, „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Eragon” – to najczęściej czytane książki przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Biblioteka szkolna na jeden dzień zamieniła się w lokal wyborczy. Na szafach bibliotecznych zawieszono kolorowe karty z cytatami na temat książek, na wielkiej planszy korkowej pojawiła się gazetka o czytaniu, a nad całością czuwała kolorowa sowa – symbol mądrości.

oświata wybory

Wszystko to zostało przygotowane z okazji wyborów książek, które odbyły się w czwartek, 12 marca. – Wybory zorganizowano w celu poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań uczniów, aby dzięki temu dostosować księgozbiór biblioteki szkolnej do ich oczekiwań czytelniczych – mówi Wanda Śliwowska, nauczyciel-bibliotekarz. – Wyniki wyborów pokazują, że w sportowym gimnazjum młodzież interesuje się zdrowym i aktywnym stylem życia, o czym świadczy wybór kilku książek o tej tematyce. Ponadto można stwierdzić, że nastolatki lubią czytać o duchach i wampirach oraz zagadki kryminalne. Popularna jest także literatura fantasy oraz dotyczącą współczesnych problemów młodzieży.

W centrum czytelni stanęła wielka urna, do której uczniowie wrzucali swoje karty wyborcze. – Wzbudziło to wśród naszych gimnazjalistów poczucie odpowiedzialności, ponieważ pierwszy raz mogli poczuć się jak pełnoprawni wyborcy – dodaje Monika Godula, nauczyciel-bibliotekarz.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza, w skład której wchodziły uczennice klas pierwszych i trzecich: Jagoda Głogowska, Khrystyna Vitiv, Justyna Kutyło, Alicja Januś, Natalia Walter i Roksana Wiaderna. Na kartach wyborczych należało podać trzy tytuły książek, które według naszych uczniów powinny znaleźć się w naszej bibliotece szkolnej. W wyborach wzięli udział uczniowie ze wszystkich klas gimnazjum. Głosowali również nauczyciele i dyrekcja szkoły.

Impreza w Gimnazjum nr 3 była częścią Ogólnopolskich Wyborów Książek, organizowanych z inicjatywy czasopisma „Biblioteka w Szkole”, pod patronatem minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. – Dzięki nim można będzie dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani uczniowie gimnazjum. Wyniki szkolnego głosowania zostaną przekazane minister edukacji oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów – informują bibliotekarki.

Wiele z wybranych książek już można wypożyczyć w szkolnej bibliotece, ale wkrótce księgozbiór zostanie wzbogacony o kolejne pozycje zaproponowane przez uczniów.

oprac. (BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *