Wybierając ptaka

papuga

papugaJeżeli zastanawiasz się nad kupnem papugi, dobrze, żebyś ją najpierw poobserwował.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem papugi, dobrze, żebyś ją najpierw poobserwował.

papuga

Kilkakrotnie należy odwiedzić interesującą nas papugę w sklepie o różnych porach dnia i obserwować ją z pewnej odległości, aby się nie stresowała. Wtedy traficie Państwo na moment, gdy ptak będzie jadł, bawił się, z zainteresowaniem obserwował otoczenie, a nie tylko siedział smutny i napuszony, jak w czasie odpoczynku. A  na pewno nie należy kupować ptaka siedzącego na podłodze w kącie klatki.

Papugę należy też dokładnie obejrzeć: zdrowy ptak wzrok ma bystry, oko czyste bez jakiejkolwiek wydzieliny, piórka wokół oczu też są czyste, bez ubytków i nie posklejane. Podobnie powinien wyglądać nos i jego okolice. Dziób nie powinien być przerośnięty, ładnie się domykać, nie być złamany lub wyszczerbiony. Nie powinien się też rozwarstwiać, co świadczyć może o złym odżywieniu ptaka lub że jest już wiekowy. Upierzenie powinno być gładkie, czyste i kompletne. Ptaki z odłowu z reguły mają podcięte lotki i mogą mieć połamane pióra ogonowe, które ptak jednak w ciągu roku wymieni na nowe podczas pierzenia. Piórka w okolicy odbytu muszą być bezwzględnie czyste, nie zanieczyszczone odchodami i nie posklejane. Papuga nie może być wychudzona. To jednak najtrudniej sprawdzić osobie bez doświadczenia.

Poprośmy sprzedawcę aby wziął do ręki ptaka i dał nam pomacać jego klatkę piersiową. Mostek środkowy musi być prosty i niezbyt mocno odstający na żebrach, pod skórą powinny być wyczuwalne mięśnie. Ptak nie może być mocno otłuszczony – co chyba nie zdarza się papugom w handlu. Gdy zależy nam na zakupie młodej papugi, to proszę szukać ptaka z ciemną tęczówką.

 

tekst i foto: internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *