Wstęga niepodległości

Rok 2018 jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z ciekawych inicjatyw w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie jest Wstęga niepodległości. Uczniowie szkoły wraz z nauczycielem. Lucyną Pietruszką przystąpili do szycia biało – czerwonej flagi –  naszego symbolu narodowego, zachęcając tym samym całą społeczność do podjęcia wspólnego działania.

Wydarzenie ma wymowne znaczenie. Każda doszyta cegiełka – biała i  czerwona – symbolizuje gotowość niesienia pomocy potrzebującym, zacieśnienie więzi pokoleniowych, budowania miłości i przywiązania do ojczyny, podtrzymywania polskich tradycji. Wstęga niepodległości to także wołanie, apel do młodego pokolenia, by nie zatracili ducha polskości,  ale strzegli wolności i dbali o pomyślny rozwój naszej Ojczyzny, bo jak napisał Cyprian Kamil Norwid: „Ojczyzna to wiel­ki zbioro­wy obowiązek”.

Świetlica jako nieodłączna część naszej szkoły dołączyła do szycia biało-czerwonej wstęgi oraz zorganizowała pod kierunkiem p. Grażyny Wiącek- Romanow konkurs plastyczny pt. „Biało-czerwona niepodległa”.

Kiedy w szkole jest szyta wstęga niepodległości, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i uczniowie z klasy VIII wraz z opiekunem Beatą Sosnowską wyjeżdżają do Świdnicy na Grób Nieznanego Żołnierza. Po uporządkowaniu grobów, modlitwie za duszę poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie uczniowie udali się na Rondo 100-lecia Niepodległości Polski, aby zobaczyć  pamiątkowy obelisk, który został odsłonięty  31 sierpnia tego roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasza ojczyznę.

--

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *