Wspomogą leczenie in vitro

Blisko 40 par ze Świdnicy będzie mogło skorzystać z dofinansowania procesu leczenia metodą in vitro. Miasto rozstrzygnęło konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”.

Zadanie realizować będzie Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA Sp. z o.o. z Gdańska, oddział we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej. Koszt  całkowity  realizacji  tego zadania szacowany jest na ok. 190 tys. zł. Przypomnijmy, że petycję w sprawie przyjęcia programu dofinansowania in vitro, którą podpisało ponad 800 mieszkańców, wniosła świdniczanka Anna Gromek. Program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, był także konsultowany medycznie z doktorem nauk medycznych, specjalistą położnictwa i ginekologii, ordynatorem Oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem patologii ciąży Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy – Filipem Kubiaczykiem. Głównym jego celem jest zapewnienie dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego  mieszkańcom  Świdnicy, u  których  zdiagnozowana  została niepłodność, poprzez  wsparcie  finansowe  procesu leczenia. Program ten zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej w wysokości do 100%, ale w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary spełniające kilka kryteriów. Muszą mieszkać w Świdnicy, czyli być zameldowani od minimum 12 miesięcy. Przyczyna niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności musi być stwierdzona również w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu. Wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 25-40 lat, a mężczyzny 25-50 lat. Decyzję o kwalifikacji pary do leczenia podejmie realizator programu, mając na uwadze ustawowe warunki rozpoczęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz pozostałe kryteria zawarte w programie. Zainteresowane pary proszona są o kontakt z wrocławską kliniką INVICTA lub z Wydziałem Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *