Współpraca oparta na młodzieży

Sieć partnerskich kontaktów między różnymi jednostkami samorządu terytorialnego i regionami w Europie liczy ponad 20 000 umów. W tym gronie jest gmina Świdnica, współpracującą obecnie z 4 europejskimi miastami z Lampertheim (Niemcy), Maldegem (Belgia), Adrią (Włochy) i Ermont (Francja) oraz 2 polskimi gminami: Żukowo (pow. kartuski, woj. pomorskie) i gminą Świdnica (pow. zielonogórski, woj. lubuskie). Gmina Świdnica była w tym roku gospodarzem Europejskiego Spotkania Miast Partnerskich.

Partnerstwo gmin od wielu lat jednoczy ludzi ponad granicami, jest częścią naszego codziennego życia. Pozwala dzielić się doświadczeniami i korzystać ze zdobytej wiedzy w różnych aspektach życia społecznego, edukacyjnego czy kulturalnego. Pozwala tez na dyskusję na ważne, a czasem i trudne tematy – podkreślała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, podczas konferencji burmistrzów w Pałacu w Krzyżowej. To właśnie w Krzyżowej, w historycznym miejscu polsko-niemieckiego pojednania omawiano nowe założenia do obustronnej współpracy, a także poruszano kwestie osób niepełnosprawnych. Działalność Fundacji „Krzyżowa” uczestnikom spotkania przedstawiła Anna Kudarewska, dyrektor ds. programowych, kierownik Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Obecni na konferencji przedstawiciele delegacji oficjalnych zgodnie przyjęli założenia dot. wspierania obustronnej współpracy ze szczególnym uwzględnieniem projektów dedykowanych młodzieży. Po zatwierdzeniu planów przez poszczególne władze samorządowe w miastach partnerskich, pierwsze takie spotkanie planowane jest już na wiosnę 2020 r. w niemieckim mieście Lampertheim, o czym zapewniał burmistrz tego miasta Gottfried Störmer wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Brigidą Stass. Na uwagę zasługuje fakt, że na przestrzeni kilkunastu lat młodzież z gminy Świdnica odbyła ponad 14 spotkań , o ostatnie trzy miały miejsce w ostatnim roku pomiędzy młodzieżą ze SP im. M.Kopernika w Pszennie i uczniami ze Szkoły A. Delpa w Lampertheim.

Nieodzownym elementem Święta Narodów są również spotkania z mieszkańcami poszczególnych miast. W tym roku do Krzyżowej, gdzie odbyło się uroczyste powitanie zawitali goście z Włoch, Niemiec, Francji, Belgii i polskiej gminy Żukowo. Przez 3 dni poznawali kulturę, zwyczaje, ale i zabytki gminy Świdnica i Dolnego Śląska. Podziwiali również występy artystyczne zespołu BAZUNY z partnerskiej gminy Żukowo, talenty akrobatyczne mieszkanek gminy i utalentowanych akrobatów z grupy UKS Acro Club Świdnica oraz sportowców z Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do „Gryf” Świdnica. Była również okazja do wzajemnych rozmów z przedstawicielami organizacji pozarządowych, kół gospodyń, klubów seniora, straży pożarnych, którzy przyczynili się do pomocy w organizacji Święta Narodów, za co bardzo serdeczne dziękujemy. Główne uroczystości zakończyła wspólna modlitwa o pokój na świecie w katedrze świdnickiej przy współudziale samorządowców z miast partnerskich, której przewodniczył J.E. Ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec.

(red)

[Best_Wordpress_Gallery id=”19″ gal_title=”Współpraca oparta na młodzieży”]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *