WOŚP 2020: Ryknęły silniki dla małych serduszek

Fot. Konrad Wróblewski

Ponad 28 tysięcy złotych zebrano podczas licytacji w Galerii Świdnickiej. Tylko niecały tysiąc mniej, bo 27 122,82 złotych, przekazano do świdnickiego sztabu po V Świdnickiej Moto Orkiestrze. W Strzelcach do puszek z serduszkiem mieszkańcy wrzucili ponad 45 tys. złotych. Łącznie zebraliśmy  ponad 232 tys. złotych na zakup specjalistycznych urządzeń dla dziecięcej medycyny zabiegowej. To o ponad 50 tys. złotych więcej, niż w ubiegłym roku!

Fot. Konrad Wróblewski

Najogólniej mówiąc – zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia – wyjaśniali sztabowcy orkiestry.  Polacy wzięli sobie to do serc, a kwota deklarowana na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy wynosi 115 362 894 zł. Rok temu o tej samej porze było to 92 143 798 zł.!

Sobotnie licytacje

Tak, jak w ubiegłym roku, ze względu na zamknięcie Galerii Świdnickiej w niedzielę, licytacje odbyły się dzień wcześniej. Poprowadzili je Violetta Sobczak oraz Grzegorz Godula. Co można było wylicytować? Voucher od wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek na 3500 minut do zrealizowania w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym, lot balonem z Krzysztofem Zapartem, koszulkę Kuby Błaszczykowskiego oraz książkę o nim z autografem, przekazaną przez Wiesława Żurka, kurs na prawo jazdy kat. B, obraz Kamili Karst, koszulkę z grafiką autorstwa Roberta Kukli i autografem Jana Kantego Pawluśkiewicza, który jest tematem grafiki, zaproszenia na obiad oraz zwiedzanie Sejmu i Senatu RP od senator Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej, pióro byłego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, udział w półkolonii jeździeckiej, a nawet voucher do salonu tatuażu czy 20 butelek limitowanej edycji piwa pszenicznego. Świdnicki sztab zasiliła kwota 28 040,75 zł – to prawie dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku. Najwyższą cenę udało się uzyskać za obraz Kamili Karst – jego wartość zwycięzca licytacji wycenił na 2019 złotych, co nawiązywało do roku jego powstania.

Kasprowicz zagrał z WOŚP

Jak co roku, do świętowania Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyli się również uczniowie i kadra I Liceum Ogólnokształcącego. W auli „Kasprowicza” odbyły się koncerty i pokazy uzdolnionej młodzieży, a na korytarzach szkoły czekał słodki poczęstunek i loteria fantowa. Wszystko za specjalną opłacą – datkiem wrzuconym do puszki. – Słowem krótkim, ale wiele znaczącym, chcemy podsumować to, co działo się na naszej auli w niedzielne przedpołudnie 12 stycznia – relacjonują organizatorzy – DZIĘKUJEMY! Za to, że byliście, za to, że pomagaliście, za to, że sprawia Wam radość i satysfakcję wspólna zabawa w szczytnym celu. Było dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. I to głownie Wasza zasługa. W organizacji i przygotowaniach udział brało wiele osób, wielu darczyńców, wielu ludzi dobrej woli. Pozostaną anonimowi, ale z całego serca im dziękujemy za ich wielkie, gorące Serca!

Silniki ryknęły dla małych serduszek

Świetnym wynikiem mogą pochwalić się również organizatorzy i uczestnicy V Świdnickiej Moto Orkiestry, która tradycyjnie odbyła się na Osiedlu Zawiszów. Kwota zebrana do puszek (z dwoma potwierdzonymi przelewami na konto WOŚP) wyniosła 27 122,82 złotych. Na miłośników czterech kółek czekało mnóstwo atrakcji – przejażdżka z wybranym kierowcą, symulator jazdy czy elektryczne BMW na weekend do wygrania. Prócz sportowych samochodów, uczestnicy Moto Orkiestry mogli też nacieszyć oczy motoryzacyjnymi klasykami.

Zadowolenia z osiągniętego wyniku nie kryją też organizatorzy. – Kolejny rekord w 5 godzin pod gołym niebem robi wrażenie – mówi Sebastian Sokołowski. – Ponad 3 miesiące biegania, ogarniania gadżetów i ostatnie 2 tygodnie istnego szaleństwa spowodowało, że banan z twarzy nie schodzi do teraz! Przede wszystkim mega wielkie dzięki dla Aleksandra i Ryszard, że kolejny raz mogłem z Wami zrobić coś niesamowitego. Ekipa wożąca, licytująca, gadająca i zabezpieczająca, pod wodzą Bogdana, kolejny raz pokazała, że można w ten niekoniecznie ciepły dzień ogarnąć imprezę w 100% profesjonalnie – dziękuje Sebastian. – To co, widzimy się na 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zarazem VI Świdnickiej MOTO ORKIESTRZE? My się przyłączymy!

Strzelce złapały wiatr w żagle

Podobnie jak w ubiegłym roku, Świdnica połączyła siły z Gminą Marcinowice. Tegoroczny finał odbył się po raz kolejny w Strzelcach, a za sterami statku zasiadł Dawid Sobczyk. Na uczestników czekały licytacje, występy artystyczne, a po godzinie 15:00 do Strzelc dotarła ekipa Świdnickiej Moto Orskiestry. Również tutaj udało się zebrać rekordową kwotę. Na konto Fundacji WOŚP przekazano 45 206,96 złotych. W ubiegłych latach kwoty wynosiły: 32 563 zł w 2019 r., 16 072 zł w 2018r., 11 600 zł w 2017 r. i 4 500 zł w 2016 r. Zaledwie dobę po zakończeni finału do Strzeleckiego sztabu „terenowego” wpłynęła wiadomość od anonimowego sponsora, że na kolejny Finał uczestnicy licytacji mogą szykować się na niezłą gratkę –  oryginalną piłkę UEFA Euro 2012. – Mamy informację, że wkrótce zacznie krążyć wśród zawodników reprezentacji Polski, którzy cykną na niej swój autograf – mówi Dawid Sobczyk. W Finał zaangażowały się sołectwa, szkoły, stowarzyszenia, strażacy, firmy i osoby indywidualne z całego regionu.

(NB)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *