Wojenny eksponat w Jaworzynie

wagon

wagonMuzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej ratuje właśnie Improwizowany Wagon Pancerny. Placówka kupiła go od Agencji Mienia Wojskowego. Wagon od lat stał zapomniany na terenie Twierdzy Modlin.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej ratuje właśnie Improwizowany Wagon Pancerny. Placówka kupiła go od Agencji Mienia Wojskowego. Wagon od lat stał zapomniany na terenie Twierdzy Modlin.

wagon

Ściany wagonu od środka są wzmocnione grubą warstwą betonu. Zachowały się oryginalne niemieckie oznaczenia wskazujące do jakiego poziomu wykonane zostało to wzmocnienie. Ten unikatowy wagon zabezpieczymy i będziemy poszukiwać środków na jego renowację – przybliża Maciej Mądry z jaworzyńskiego muzeum.

wagon2

Konstrukcja wagonu jest typowa dla początku XX wieku. Pierwsze tropy wskazywały, że wagon mógł należeć do Armii Polskiej i walczyć w składzie któregoś z pociągów improwizowanych podczas Powstania Wielkopolskiego lub wojny polsko-bolszewickiej. Ostatecznie jednak wydaje się, że w rękach Polaków wagon znalazł się dopiero po1945 roku i walczył z Ukraińską Powstańczą Armią w składzie pociągu pancernego Błyskawica, w rejonie Zagórza i na Roztoczu. Wcześniej brał udział w działaniach wojennych po stronie hitlerowskich Niemiec.

oprac. mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *