Wizy do USA zostaną zniesione?

wizy

wizySytuacja na Bliskim Wschodzie i perspektywa włączenie Polski do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym – to niektóre tematy spotkania szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee Davidem Harrisem.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie i perspektywa włączenie Polski do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym – to niektóre tematy spotkania szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee Davidem Harrisem.wizy

O spotkaniu poinformowało w czwartek na stronie internetowej resortu biuro rzecznika prasowego MSZ.”Podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, sytuacji na Bliskim Wschodzie, problematyki irańskiej. Rozmawiano także o perspektywie włączenia Polski do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym VWP (Visa Waiver Program)” – czytamy w komunikacie.Sikorski – jak podkreślono – podziękował Harrisowi za poparcie przez American Jewish Committee działań grupy amerykańskich kongresmenów – senator Barbary Mikulski, Marka Kirka oraz kongresmana Michaela Quigley’a. 31 stycznia senatorowie: Mikulski oraz Kirk wnieśli do Senatu projekt ustawy, która powinna przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków udających się do USA. Projekt popiera administracja prezydenta Baracka Obamy. Analogiczny projekt ustawy zgłosił tego samego dnia w Izbie Reprezentantów kongresman Quigley. Projekt zmienia kryteria włączenia kraju do programu turystycznego ruchu bezwizowego do USA w ten sposób, aby Polska mogła łatwiej je spełnić.Ustawa wymaga, jak dotychczas, aby kraj, który chce zostać objęty programem VWP, miał nie więcej niż 3 proc. odmów wiz dla ubiegających się o nie obywateli. Pozwala jednak amerykańskiemu ministrowi bezpieczeństwa wewnętrznego indywidualnie włączać do tego programu kraje, które mają odsetek odmów poniżej 10 procent, jeżeli – jak to sformułowano w projekcie – dany kraj „spełnia standardy bezpieczeństwa USA”.Według dobrze poinformowanych źródeł w Waszyngtonie, wizy dla Polaków mogą zostać zniesione już w pierwszej połowie tego roku.

interia.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *