Witaj szkoło po reformie (FOTO)

 

Dwumiesięczne wakacje dobiegły końca i na korytarzach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Kilka dni później niż zazwyczaj, bo 4 września w całej Polsce rozpoczął się nowy rok szkolny. Z nową siecią szkół.

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego nie zabrakło programu artystycznego oraz ślubowania uczniów poszczególnych klas. W tym roku naukę w świdnickich szkołach podstawowych rozpoczęło ponad 4 tysiące uczniów.

Rozpoczynający się rok szkolny niesie za sobą wiele zmian. Zgodnie z ustawą reformującą system edukacji wróciła 8-letnia szkoła podstawowa. W związku z tym rozpoczęło się także wygaszanie gimnazjów.

Reforma systemu oświaty spowodowała także zmiany organizacyjne i zmiany planów nauczania, czego konsekwencją jest rozwiązanie umowy o pracę z 3 nauczycielami. Na emeryturę przeszło 11 nauczycieli, w tym 2 na świadczenia kompensacyjne.

Niestety wiem, że część z tych osób miało ochotę jeszcze pracować. Są to doświadczeni nauczyciele, bardzo oddani szkole, jednak ze względu na powiększającą się niepewność, utratę bezpieczeństwa pracy w zawodzie nauczyciela, skorzystali z możliwości przejścia na świadczenie kompensacyjne czy też emeryturę. Bardzo tego żałuję, bo wraz z odejściem tych osób straciliśmy doświadczoną, oddaną dzieciom kadrę, ale nie mieliśmy na te decyzje żadnego wpływu – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Miejska inauguracja roku szkolnego z udziałem władz odbyła się dzisiaj, 4 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdnicy (dawne Gimnazjum nr 2).

Dlaczego nie 1 września? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. dotyczącym organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2010 nr 186 poz. 1245) zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. Jeżeli jednak 1 września wypada w piątek lub sobotę, to zajęcia rozpoczynają się w najbliższy dzień roboczy po 1 września, czyli w poniedziałek.

(BFG), fot. redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *