Winda w Bolko dopiero za rok

Obiecały poprzednie władze, obiecują obecne. Od kilku lat osoby niepełnosprawne nie mogą się doczekać zamontowania windy w klubie Bolko w Świdnicy. Mamy deklarację z miasta, że w 2016 roku winda ma już być gotowa. Trzymamy za słowo.

 

Obiecały poprzednie władze, obiecują obecne. Od kilku lat osoby niepełnosprawne nie mogą się doczekać zamontowania windy w klubie Bolko w Świdnicy. Mamy deklarację z miasta, że w 2016 roku winda ma już być gotowa. Trzymamy za słowo.

Od kilku lat są plany, aby dźwig służący do przewozu osób niepełnosprawnych zamontować w świdnickim klubie Bolko. Obecnie budynek nie jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach, a jak wiadomo, w klubie odbywa się wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych. Brak windy uniemożliwia niepełnosprawnych udział w imprezach. Jedynym rozwiązaniem jest wnoszenie takich osób po schodach, jak to miało miejsce na przykład w przypadku Kongresu Regionów. – Najczęściej w klubie Bolko odbywają się koncerty w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych. Ominął mnie występ Krystyny Stańko, nie zobaczyłam, jak śpiewa Shata Qs, a ostatnio był ciekawy pokaz prac fotograficznych – żali się Kasia ze Świdnicy. – Nie zawsze są ze mną rodzice, którzy mnie wniosą po schodach, a głupio mi prosić obcych ludzi. W podobnej sytuacji jest świdniczanin Adrian, który uczęszcza tylko na te jazzowe koncerty, które są organizowane w teatrze miejskim. – Ile jeszcze mamy czekać? Skoro nie ma windy w Bolku, to niech nie organizują tam koncertów i innych kulturalnych wydarzeń, tylko zrobią je w miejscu dostępnym dla wszystkich – denerwują się mieszkańcy.

Zapytaliśmy władze, dlaczego jest taka zwłoka w realizacji potrzeb mieszkańców. – Obecnie trwa inwentaryzacja obiektu klubu Bolko. Został na nas nałożony obowiązek zapewnienia wymaganej przepisami techniczno-budowlanymi długości dojścia ewakuacyjnego w obiekcie. Wynika to z nakazu nałożonego przez Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w listopadzie 2010 r. Prace wiążą się z przebudową instalacji elektrycznej. Nie wiemy dokładnie, ile czasu prace te zajmą – a zakup windy wiąże się z wpięciem w instalację, dlatego zakup oraz montaż windy został odłożony na przyszły rok – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje, że po pierwszym zapytaniu do firm nie wpłynęła żadna oferta na windę. – W przyszłym roku, gdy zakończą się prace techniczno-budowlane w klubie Bolko, wtedy winda z pewnością zostanie zamontowana  – obiecuje rzeczniczka. 

tekst Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w 29. numerze „Wiadomości Świdnickich” z 20 lipca 2015 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *