Więźniowie uczą się pracy

Po to by, gdy opuszczą więzienne mury, weszli na tzw. właściwe tory, podjęli legalną pracę i więcej nie wrócili na drogę przestępczości. Temu właśnie służyło szkolenie, które odbyli osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Teraz wiedzą już jak kłaść tynk, wykonywać roboty murarskie i remontowe. Teorię i praktykę zdobywali przez trzy tygodnie. Kurs technologa robót wykończeniowych w budownictwie ukończyło kilkunastu odbywających karę pozbawienia wolności. Na szkoleniu spędzili 80 godzin, w tym 60 godzin warsztatowych.

Kurs szkoleniowo – aktywizacyjny odbył się w ramach szeroko pojętego procesu resocjalizacji. Jego realizacja służy podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób pozbawionych wolności oraz przygotowaniu ich do powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności – mówi por. Łukasz Zamerski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

Takie działania realizowane są przez świdnicki areszt statystycznie raz w roku.

Szkolenia pozwalają uzyskać zawód, a także wyrabiają wśród osadzonych nawyk sumiennej pracy. Osadzeni chętnie zgłaszają się do zajęć kursowych. Twierdzą, że kursy pomogą im w przyszłości , a zdobyte certyfikaty ułatwią znalezienie dobrze płatnej pracy. Projekt był finansowany z funduszu pomocy postpenitencjarnej, a miejscem praktyk zawodowych była świetlica główna jednostki – dodaje por. Zamerski.

Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem, którego tworzą głównie środki pieniężne pochodzące z potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych.

MM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *