Wielkie ściganie w Świdnicy!

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbędą się w Świdnicy.  Między 22 a 26 czerwca będą miały miejsce zmagania orlików, juniorów, elity kobiet oraz mężczyzn. Będzie to doskonała rozgrzewka przed igrzyskami olimpijskimi, ponieważ trasa została zaplanowana tak, aby w jak największym stopniu oddawała warunki, które czekać będą na zawodników w Rio De Janeiro.

lang
Rywalizacja rozpocznie się w środę (22 czerwca) jazdą indywidualną na czas. Kolarze i kolarki będą rywalizować na 11-kilometrowej rundzie w Świdnicy, która będzie powtarzana kilka razy, w zależności od kategorii. W czwartek (23 czerwca) czeka dzień przerwy. Następnego dnia do rywalizacji powrócą juniorki i orlicy w wyścigu ze startu wspólnego. W sobotę (25 czerwca) na starcie staną juniorzy oraz elita pań, a na zakończenie w niedzielny poranek (26 czerwca) elita mężczyzn. Wszystkie kategorie będą rywalizować na 37-kilometrowej rundzie wokół Świdnicy. Zawodnicy siedmiokrotnie przejadą trasę, na której czekać ich będą 2 podjazdy – Przełęcz Palczyk oraz Modliszów. To oznacza, że elita panów pokona 259 kilometrów i około 3500 metrów przewyższenia.
Zawody tego typu wcześniej organizowane były w niedalekiej Sobótce. Po trzech edycjach postanowiono jednak przenieść je do Świdnicy z kilku powodów.
– Po pierwsze trasa. Chcieliśmy, by oddawała trudnością to, co czeka na kolarzy nieco ponad miesiąc później, na igrzyskach w Rio. I taką pętlę znaleźliśmy właśnie w okolicach Świdnicy. Pomagali ją wytyczać prawdziwi eksperci, między innymi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. Jest bardzo trudna – długie wymagające podjazdy i mocne zjazdy. Mam nadzieję, że to pomoże trenerom wybrać zawodniczki i zawodników na igrzyska.
A po drugie – w Świdnicy jest przecież Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim. Znakomita kuźnia talentów. Dość powiedzieć, że jej absolwentem jest Rafał Majka. Należało im się. Mam nadzieję, że uczniowie będą gorąco dopingować swoich idoli. My ze swojej strony zrobimy wszystko, by były to niezapomniane mistrzostwa – mówi Czesław Lang, organizator mistrzostw.
Miasto włączyło się w organizację mistrzostw i wsparło to wydarzenie kwotą 150 tys. zł netto przy całkowitym budżecie imprezy około 2 mln zł.
– Zawody tej rangi to doskonała promocja miasta przez sport i jednocześnie promocja tej niezwykle wymagającej dyscypliny jaką jest kolarstwo. Jesteśmy przekonani, że kibice będą mieli okazję zobaczyć rywalizację na najwyższym poziomie tym bardziej, że zawodnicy walczyć będą zarówno o trykot mistrza kraju, jak i nominację olimpijską. Czeka nas wielkie sportowe wydarzenie – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *