Wiceminister kultury odwiedziła Kościół Pokoju (FOTO)

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń odwiedziła dzisiaj Świdnicę. W otoczeniu władz obejrzała postępy prac restauratorskich, które wykonywane są w liczącym ponad 350 lat Kościele Pokoju wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń odwiedziła dzisiaj Świdnicę. W otoczeniu władz obejrzała postępy prac restauratorskich, które wykonywane są w liczącym ponad 350 lat Kościele Pokoju wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Po świdnickiej świątyni gościa oprowadzali ks. biskup Waldemar Pytel wraz z żoną Bożeną Pytel w towarzystwie prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej i jej zastępcy Szymona Chojnowskiego.

W Kościele Pokoju  i jego bliskim sąsiedztwie trwają obecnie prace restauratorskie. Prowadzona jest rewitalizacja cmentarza, konserwacja XVII-wiecznego muru oraz remont w plebani, gdzie ma powstać Dolnośląski Instytut Ewangelicki, który pomieści stare druki, książki i kościelne rękopisy. W ramach projektu „Luterańska enklawa” dzięki pieniądzom z  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego blask odzyskają też stare organy, które właśnie przechodzą gruntowny remont. Zabrzmią one w 2016 roku.

Prace konserwatorskie odsłaniają wiele tajemnic z przeszłości. Wiceminister Monika Smoleń z uwagą przyglądała się każdemu drewnianemu fragmentowi kościoła i z zachwytem podziwiała zdobienia na sufitach i dawne malowidła dopiero co odkryte. Jak mówiła, ministerstwo również od wielu lat przeznacza mniejsze lub większe dotacje unijne na wykonanie niezbędnych prac renowacyjnych, ale dopiero grant norweski, który został przyznany w kwocie prawie 14 mln pozwolił na realizację tak dużego projektu, który w sposób zasadniczy odmienia wnętrze świdnickiego zabytku. – Ostatni raz byłam w Świdnicy jeszcze za czasów studenckich w 1995 roku i zapamiętałam Kościół Pokoju jako trochę szary. Dzisiaj zabytek robi wrażenie, widać jak na przestrzeni lat jego wygląd się zmienia. To z jednej strony dzięki uzyskanym środkom, a z drugiej też zasługa zaangażowanych władz, które chcą przywrócić go do dawnej świetności – uważa Monika Smoleń.

Wiceminister poinformowała także o tym, że Kościół Pokoju w Świdnicy został ujęty w Kontrakcie Terytorialnym, jaki został podpisany między rządem a samorządem w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, która daje duże szanse dla obiektu znajdującego się na liście UNESCO.  – Mam nadzieję, że z sukcesem zabytek będzie się ubiegał o kolejne dotacje i że uda się w dużej części zakończyć remont kościoła, by wszyscy zwiedzający mogli zobaczyć ten obiekt w pełnej krasie – podsumowała.

Świdnica to nie jedyny punkt zwiedzania przez wiceminister kultury. W programie jest także wizyta w Kościele Pokoju w Jaworze oraz uczestnictwo w wielkim otwarciu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

{fcomment}

{gallery}galerie/150903wiceminister{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *