Weekend w regionie

marsz4DOLNY ŚLĄSK. Jelenia Góra zamieni się w wielką galerię sztuki, w Karpaczu spotkają się entuzjaści motocykli Harley-Davidson, w Legnickim Polu…

Jelenia Góra zamieni się w wielką galerię sztuki, w Karpaczu spotkają się entuzjaści motocykli Harley-Davidson, w Legnickim Polu stanie obóz rycerski, a w Złotym Stoku będą szukać złota. O dolnośląskich atrakcjach.

marsz4

Duszniki-Zdrój

Dolnośląska inauguracja polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – polską prezydencję w naszym regionie w piątek o godz. 16 zainauguruje wernisaż wystawy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zostaną na nim pokazane europejskie paszporty. To wspólne przedsięwzięcie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Wytwórni Papierów Wartościowych i Komendy Głównej Straży Granicznej. Pomysł organizacji wystawy prezentującej historię paszportów europejskich od XIX w. aż do czasów współczesnych pojawił się w 2010 r. Wówczas Muzeum Papiernictwa dostało kolekcję 268 dokumentów identyfikacyjnych i podróżniczych, które do tej pory były prywatnym zbiorem Janiny Czelej oraz Zdzisława i Andrzeja Mazurów z Wrocławia. Zbiór tworzą w dużej części paszporty wydane w XIX i XX w. Najstarszy pochodzi z 1803 r., najmłodszy z 2007 r. Wśród dokumentów są także dowody osobiste, kenkarty z czasów II wojny światowej oraz różne tymczasowe poświadczenia i legitymacje potwierdzające tożsamość obywateli. Wszystkie zostały poddane gruntownej konserwacji.

Także o godz. 16 w parku zdrojowym zaczną się występy polskich i czeskich artystów rockowych oraz konkursy wiedzy o Unii Europejskiej. Na godz. 18.30 w Dworku Chopina zaplanowano koncert Kasi Stankowskiej. O godz. 22 znów w parku zdrojowym pokaz kolorowej fontanny, a po nim widowisko laser show i koncert duetu Kasia & Paula. W sobotę imprezy będą odbywały się na boisku przy al. Chopina, gdzie wystąpią grupa wokalna Splot, zespół Centrala 57, Leszcze i Oddział Zamknięty. O godz. 22.30 zacznie się dyskoteka pod gwiazdami.

Jelenia Góra

Art & Glass Festiwal – od piątku plac Ratuszowy w Jeleniej Górze zamieni się w wielką galerię sztuki. Zwiedzający będą mieli szansę poznać tajniki wyrobu szkła i ceramiki, obejrzeć plenerowe wystawy artystów plastyków tworzących w Karkonoszach, spektakle i występy artystów ulicznych, muzyków, żonglerów, komików oraz wystawy poświęcone szklarskim tradycjom regionu. Gośćmi festiwalu będą artyści, rzemieślnicy oraz producenci szkła z całej Polski i Czech. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji są m.in. piątkowe (godz. 16-21) i niedzielne (godz. 13-18) pokazy wydmuchiwania szkła przy piecu szklarskim, dla dzieci sobotnie warsztaty wykonywania biżuterii, malowania na szkle i wykonywania akcesoriów ze szkła (godz. 11-17), będą też prezentacje artystów ulicznych, m.in. show z gwoździami i tłuczonym szkłem (godz. 11-21).

Karpacz

Piknik entuzjastów motocykli Harley-Davidson i zlot 3nd Renegades HD-C Karpacz Rally 2011 – imprezy zaczną się w piątek o godz. 15 prezentacjami motocykli i wystawców oraz konkursami i zabawami. W sobotę atrakcje zaczną się już o godz. 11 – m.in. ulicami miasta przejedzie parada motocykli, a do wygrania będą dwa motocykle Harley-Davidson.

Pokazy wspinaczki – w każdą sobotę i niedzielę wakacji na Kruczych Skałach odbywają się bezpłatne pokazy wspinaczki skałkowej. Początek o godz. 10.

Magiczny Karpacz – w każdą niedzielę turyści, którzy przyjechali do Karpacza, są zapraszani na bezpłatny spacer po Karpaczu z przewodnikiem, który przedstawia atrakcje miasta, jego walory i najciekawsze miejsca do odwiedzenia. Początek spaceru o godz. 10. Zbiórka na skwerze Zdobywców.

Kłodzko

Wernisaż wystawy „Opowieść o Japonii” rozpocznie się w sobotę o godz. 18 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Ekspozycja powstała z prywatnych zbiorów Małgorzaty Olejniczak. Eksponaty to kimona i elementy tradycyjnego ubioru japońskiego, akcesoria gejsz, naczynia do ceremonii parzenia herbaty i przedmioty codziennego użytku. Od lat związana z Japonią Małgorzata Olejniczak jest kolekcjonerką przedmiotów materialnej kultury japońskiej. Wystawa będzie czynna do 1 grudnia.

Krzeszów

Muzyka dawnych mistrzów. Codziennie o godz. 11 w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP i o godz. 15 w kościele pw. św. Józefa absolwenci i studenci klasy organów Wydziału Instrumentalnego i specjalności muzyka kościelna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odgrywają koncerty organowe „Muzyka dawnych mistrzów”. Wstęp jest wolny.

Lądek-Zdrój

Międzynarodowy Festiwal Tańca – XIII Lądeckie Lato Baletowe. Na scenie plenerowej na Rynku w niedzielę o godz. 21 ze spektaklem „All that Jazz between us” wystąpią artyści Teatru Muzycznego w Łodzi. Do 9 lipca codziennie około godz. 20 w tym samym miejscu będą odbywać się występy zagranicznych zespołów i artystów.

Legnickie Pole

Henrykalia – w samym centrum Legnickiego Pola przed zabytkowym kompleksem klasztornym w weekend stanie obóz rycerski. Odbywać się tam będzie wiele konkursów z nagrodami, nie zabraknie też kuchni z pysznym jadłem. Imprezy zaczną się w sobotę o godz. 16. W programie m.in. widowisko z gigantycznymi lalkami i pokaz sztucznych ogni. W niedzielę atrakcje także zaczną się o godz. 16, w tym m.in. pokazy rycerskie, inscenizacja średniowieczna oraz koncerty Obstawy Prezydenta i zespołu Independent.

Prusice

IV Powiatowe Dni Kultury Regionalnej – impreza zacznie się w sobotę o godz. 15 na stadionie sportowym. W programie pokazy szkółki breakdance, występy zespołów ludowych, bajka plenerowa „Złoty smok z promienistej krainy” i zwiedzanie wieży z przewodnikiem. O godz. 20 wystąpi Andrzej Piaseczny.Szklarska Poręba

IV Spotkania Muzyczne i Karkonoskiej Wakacyjnej Orkiestry Kameralnej – spotkania potrwają od soboty do 11 lipca. Gwiazdą festiwalu będzie „Trio Con idea”, ale wystąpią także organista i młodzi soliści – skrzypce, śpiew, gitara. W repertuarze orkiestry znajdą się m.in. koncerty organowe, koncert skrzypcowy a-moll J.S. Bacha, serenada z kwartetu Es-dur F.R. Schuberta, tańce rumuńskie na skrzypce i kameralną orkiestrę B. Bartoka, a także nowe opracowania muzyki filmowej J. Williamsa, np. „Siedem lat w Tybecie”. Koncerty będą odbywać się w hotelu Szrenica, restauracji Kaprys, klubie Jazgot, hotelu Bornit, kościołach i w parku miejskim Esplanada

IV. Polsko-Czeski Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego – w ramach zaczynającej się w piątek imprezy zaplanowano pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe, sympozjum dotyczące sztuki szkła i ekologii w przemyśle szklarskim i dyskusje panelowe. W piątek o godz. 17 zacznie się wernisaż wystawy Ekoglass 2010 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Od wtorku do 10 lipca codziennie od godz. 12 do 15 na skwerze Radiowej „Trójki” będą odbywały się pokazy technik palnikowych i witrażowych.

Świdnica

Świdnickie wakacyjne spacery – na sobotnie spacery z przewodnikiem zapraszane są szczególnie rodziny z dziećmi w wieku od pięciu do dziesięciu lat. To okazja, by poznać sekrety tego miasta. Świdnicki magistrat zapewnia, że na uczestników wycieczek czeka wiele niespodzianek i tajemnic do odkrycia, a także mnóstwo ciekawych opowieści. Spotkanie z przewodnikami na świdnickim Rynku przy fontannie z Neptunem w każdą wakacyjną sobotę zaczyna się o godz. 12. W najbliższą sobotę spacer odbędzie się pod hasłem „Mury, baszty, kamienice, czyli jak budowano Świdnicę?”.

Uciechów (gm. Dzierżoniów)

Festiwal Humoru „Uciecha w Uciechowie” – Impreza zacznie się w sobotę o godz. 17 na terenie Centrum Kulturalno-Sportowego. W programie m.in. blok zabaw dla dzieci, konkurs na najlepszy dowcip, występy kabaretów oraz atrakcje takie jak dmuchany zamek i kule sferyczne.

Trzcińsko (gm. Janowice Wielkie)

„Tryptyk rzymski” na scenie Oratorium – w sobotę o godz. 19.30 na scenie Oratorium w Pałacyku Trzcińsko odbędzie się premiera monodramu: „Jan Paweł II – Tryptyk rzymski”. Spektakl jest oparty na tekście Jana Pawła II. Wstęp wolny. Mile widziane są natomiast datki na potrzeby organizacyjne teatru.

Wrocław, Legnica, Jawor, Dzierżoniów

III Międzynarodowy Rajd Samochodów Rolls-Royce i Bentley – wystartuje w czwartek o godz. 9 z wrocławskiego Rynku. w czwartek samochody będzie można oglądać w Legnicy (pokaz o godz. 10.30), Jaworze (godz. 14.30) i w Strzegomiu (godz. 16.30). W piątek rajd wystartuje z Dzierżoniowa o godz. 10.30, tam także będzie okazja, by przyjrzeć się samochodom. Pokazy będą także w Bardzie (godz.12.30) i w Ząbkowicach Śląskich (godz. 17). Impreza zakończy się sobotnim pokazem elegancji samochodów i rozdaniem nagród dla zwycięskich załóg o godz. 15 na wrocławskim Rynku. Udział w rajdzie potwierdziły 23 ekipy, w tym kilka załóg z Niemiec i Anglii. Najstarszy model Rolls-Royce’a, który pojedzie w rajdzie, to rocznik 1927. Imprezę organizuje Rolls-Royce & Bentley Club Poland, stowarzyszenie entuzjastów tych modeli samochodów.

Złoty Stok

Jarmark Ziemi Ząbkowickiej – w sobotę i niedzielę na Rynku oraz w parku miejskim odbędą się pokazy rękodzielnicze, turniej paintballu elektronicznego, pokazy walk rycerskich, płukanie złota i bicie monet jarmarcznych, a wszystko to przy tradycyjnym swojskim jadle. W programie także występy zespołów ludowych, przejazd bryczką i drezyną, prezentacje lokalnych artystów i gry integracyjne z przedstawicielami władz, np. bicie piany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *