Wandale znów zaatakowali

armata1

armata1Już drugi raz w tym roku ofiarą wandali padł cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Łukasińskiego w Świdnicy. Tym razem nieznany wandal lub wandale czerwoną farbą zdewastowali cokół, na którym ustawiona jest armata.

 

Już drugi raz w tym roku ofiarą wandali padł cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Łukasińskiego w Świdnicy. Tym razem nieznany wandal lub wandale czerwoną farbą zdewastowali cokół, na którym ustawiona jest armata.

Na przedniej ścianie postumentu zakreślono w kółko, a następnie przekreślono czerwonoarmijną gwiazdę, natomiast na ścianie bocznej wykonano napis „NSZ 1.3.2015”. Treść napisu ma wydźwięk polityczny. Skrót NSZ pochodzi od Narodowych Sił Zbrojnych – polskiej konspiracyjnej organizacji wojskowej obozu narodowego, działającej podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Organizacja walczyła z Niemcami i zwalczała partyzantkę komunistyczną, a po wojnie tworzyła antykomunistyczne i antysowieckie podziemie. Z kolei data 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ustanowione w 2011 roku. – Zgłoszenie o zniszczeniu przyjęliśmy na początku tygodnia. Sprawcy nie zostali dotąd ustaleni – informuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. armata1

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku doszło do podobnego aktu wandalizmu na terenie cmentarza. Generalnie postumenty są celem wandali co najmniej kilka razy w roku. Każdorazowy koszt sprzątania po chuliganach oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych.

Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej zajmuje powierzchnię 0,89 ha. W centralnej części znajduje się pomnik, na którym jest tablica z napisem: „Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej poległym w bojach z niemiecko-faszystowskim okupantem o wolność i niepodległość ojczyzny. Społeczeństwo polskie”. Na terenie cmentarza spoczywa 253 żołnierzy. Ustalono tożsamości 81 pochowanych. Co ciekawe, żaden z pochowanych tu żołnierzy nie zginął w walkach o wyzwolenie Świdnicy, gdyż takowych nie było. Niemcy wycofali się ze Świdnicy przed wkroczeniem czerwonoarmistów. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej www.moja.swidnica.pl, „chowano tutaj większość ofiary różnorakich zdarzeń, jakie przytrafiały się czerwonoarmistom po wojnie w całym rejonie”.

(ramone)

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *