Walczmy o obwodnicę!

obwodnica 09

obwodnica 09W grudniu ubiegłego roku do konsultacji społecznych został skierowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W dokumencie nie ma wyczekiwanej przez mieszkańców Świdnicy południowej obwodnicy miasta, ale jest cień szansy, że to się zmieni.

 

W grudniu ubiegłego roku do konsultacji społecznych został skierowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W dokumencie nie ma wyczekiwanej przez mieszkańców Świdnicy południowej obwodnicy miasta, ale jest cień szansy, że to się zmieni.

Punktem wyjścia jest szeroki lobbing, także ze strony obywateli. Gotowy apel o włączenie drogi do dokumentu można znaleźć tutaj. Można również zaglądnąć na stronę internetową Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Infrastruktury: http://www.mir.gov.pl/aktualnosci/Transport/Strony/Konsultacje_PBDK_2014_2023.aspx

Koszt realizacji zadania to ponad 500 mln. zł., a czasu jest niewiele, gdyż konsultacje trwają tylko do 30 stycznia!

Z inicjatywą zbiórki podpisów pod apelem wyszła Wspólnota Samorządowa i były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Ideę zbierania podpisów poparła obecna prezydent Beata Moskal-Słaniewska, przy czym nie z obu stron nie zabrakło uszczypliwości.

W obecnej wersji programu nie ma umieszczonej obwodnicy Świdnicy. Jednak wizyta, jaką odbyłem wraz z posłami Robertem Jagłą i Teresą Świło oraz radnym wojewódzkim Zbigniewem Szczygłem w październiku 2014 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju dawała podstawy do nadziei, że jest całkowicie realna szansa na uzupełnienie programu. Jako warunek konieczny umieszczenia w nim obwodnicy nasi rozmówcy wskazali prowadzenie konsekwentnego lobbingu na rzecz tej inwestycji. Ponieważ nie są podawane żadne informacje o ewentualnych krokach w tej sprawie podejmowanych przez obecne władze Miasta i Powiatu, dla uniknięcia błędu zaniechania, proponuję podjęcie pozytywnego działania na rzecz budowy obwodnicy. Mam nadzieję, że skłoni to do większej aktywności przedstawicieli rządzącej Świdnicą koalicji SLD-PO – tłumaczy Wojciech Murdzek. obwodnica 09

Zdumiewające jest, że Wojciech Murdzek i Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej zarzucają opieszałość i zaniechania komuś, kto zaledwie miesiąc temu przejął po nim zarządzanie Świdnicą, skoro przez 12 lat będąc prezydentem Świdnicy i mając sprzyjającą sytuację (koalicję z ugrupowaniem rządzącym Polską), nie był w stanie doprowadzić do budowy tej ważnej dla miasta drogi. Niemniej jednak cieszę się, że podjął działania w tej sprawie teraz i w ramach trwających konsultacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zachęca mieszkańców Świdnicy do podpisania apelu w sprawie budowy obwodnicy świdnickiej. Ja także zachęcam mieszkańców do podpisywania się pod tym dokumentem i chcę uspokoić ich oraz Pana Wojciecha Murdzka, że nie są to jedyne działania, jakie w tej sprawie prowadzimy – mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Jak informuje Ewa Dryhusz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy prezydent zajęła się tematem jeszcze w pierwszej połowie grudnia 2014. Wtedy to odbyło się m.in. spotkanie z posłami ziemi świdnickiej Teresą Świło i Robertem Jagłą, którego tematem był lobbing w rządzie polskim na rzecz obwodnicy świdnickiej.

Ponadto 16 grudnia roku prezydent Beata Moskal-Słaniewska wystosowała pismo w sprawie budowy obejścia południowo-zachodniego miasta Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35 do Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz, apelując o dopisanie budowy obwodnicy Świdnicy do listy zadań inwestycyjnych Programu, planowanych do realizacji w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Pisma w tej sprawie do premier Kopacz zostały przekazane również za pośrednictwem posłów Teresy Świło i Roberta Jagły –mówi Ewa Dryhusz. Podobne pismo wystosowane zostało do do minister infrastruktury i rozwoju infrastruktury Marii Wasiak.

– W miniony piątek, 9 stycznia, prezydent Beata Moskal-Słaniewska wraz ze swoim zastępcą Markiem Suwalskim spotkali się we Wrocławiu z wicemarszałkiem Jerzym Michalakiem oraz Wojciechem Zdanowskim, dyrektorem Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przedmiotem spotkania była infrastruktura drogowa Świdnicy, w tym szczególnie obwodnica. Podczas spotkania wicemarszałek zapewnił, że sprawę świdnickiej obwodnicy traktuje priorytetowo i Urząd Marszałkowski włączy się formalnie w sprawę – informuje Dryhusz.

tomba

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *