Wałbrzych współpracuje z Houston
Światowej sławy onkolodzy z The Methodist International Hospital w Houston w Texasie – prof. Brian Butler oraz prof. Walter Grant byli gośćmi w wałbrzyskim szpitalu górniczym. Przyjechali, by podzielić się z polskimi lekarzami doświadczeniem w stosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia raka.
Światowej sławy onkolodzy z The Methodist International Hospital w Houston w Texasie – prof. Brian Butler oraz prof. Walter Grant byli gośćmi w wałbrzyskim szpitalu górniczym. Przyjechali, by podzielić się z polskimi lekarzami doświadczeniem w stosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia raka.
Amerykanie przyjechali na zaprosznie Euromedic Onkoterapia, spółki należącej do międzynarodowego koncernu medycznego Euromedic Interational. Spółka ta wybudowała kilka lat temu na terenie szpitala na Piaskowej Górze specjalistyczny budynek, w którym dla pacjentów wałbrzyskiego szpitala realizuje radioterapię. Wcześniej pacjenci musieli jeździć na te zabiegi do Wrocławia.
– W USA wyleczalność nowotworów wynosi 50%, w Polsce 35%. Choroby nowotworowe w Polsce są bardzie zaawansowane, dlatego trudniejsze do wyleczenia. Wynika to z mniejszej dostępności do specjalistów i długiego czasu oczekiwania. Dlatego tworzymy nowe centra leczenia – mówił dr Maciej Kowalski, prezes Euromedic Onkoterapia.
– To trzecia nasza wizyta w Polsce, pierwsza w Wałbrzychu. Przyjechaliśmy dziś rano, jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy z kolegami w Wałbrzychu – mówił w srodę, 17 października podczas konferencji prasowej Sharper Tanli z Texas Medical Center.
Centrum to miasteczko medyczne w Houston, jest w nim 15 różnych szpitali, 3 szkoły medyczne, 95 tysięcy pracowników. Leczył się tam Lech Wałęsa i Borys Jelcyn. Szpital, z którego przyjechali goście, specjalizuje się w leczeniu nowotworów i chorób serca. Jest organizacją non profit. Uznawany jest za najlepszy szpital w Texasie i najlepszego pracodawcę w amerykańskiej służbie zdrowia. Oprócz leczenia szpital realizuje programy edukacyjne na całym świecie skierowane do lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych. Posiada największy ośrodek symulacji leczenia nowotworów, gdzie doświadczenia nabierają młodzi lekarze.
– Naszym celem jest wykorzystanie nowoczesnych metod komunikacji, żeby wprowadzić najnowocześniejsze procedury leczenia, by było ono skuteczne. Raz, dwa razy w tygodniu odbywamy z wałbrzyskim szpitalem wideokonferencje, które służą konkretnym konsultacjom – mówił prof. Brian Butler.
– Pracujemy nad tym, żeby najnowszą technologię wykorzystać maksymalnie w leczeniu nowotworów. To bardzo ekscytujące wyzwanie – przekonuje prof. W Grant.
I taka właśnie jest forma współpracy ośrodka w Texasie z wałbrzyskim szpitalem, dla którego pracuje Euromedic – cotygodniowe wysoko specjalistyczne konsultacje przez internet.
– Zabiegi podobne są w Polsce i w USA, w Stanach więcej uwagi poświęca się na badania i rozwój – mówi prof. Butler.
Amerykańscy eksperci przez tydzień prowadzili cykl spotkań oraz wykładów dla lekarzy onkologów i radioterapetów w Koszalinie i w Wałbrzychu. Odwiedzili też centrum leczenia nowotworów w Łodzi.
Fot. Krzysztof Kołowicz