Wałbrzych współpracuje z Houston

onkolog_1

onkolog_1Światowej sławy onkolodzy z The Methodist International Hospital w Houston w Texasie – prof. Brian Butler oraz prof. Walter Grant byli gośćmi w wałbrzyskim szpitalu górniczym. Przyjechali, by podzielić się z polskimi lekarzami doświadczeniem w stosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia raka.

 

Światowej sławy onkolodzy z The Methodist International Hospital w Houston w Texasie – prof. Brian Butler oraz prof. Walter Grant byli gośćmi w wałbrzyskim szpitalu górniczym. Przyjechali, by podzielić się z polskimi lekarzami doświadczeniem w stosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia raka.onkolog_1

Amerykanie przyjechali na zaprosznie Euromedic Onkoterapia, spółki należącej do międzynarodowego koncernu medycznego Euromedic Interational. Spółka ta wybudowała kilka lat temu na terenie szpitala na Piaskowej Górze specjalistyczny budynek, w którym dla pacjentów wałbrzyskiego szpitala realizuje radioterapię. Wcześniej pacjenci musieli jeździć na te zabiegi do Wrocławia.

– W USA wyleczalność nowotworów wynosi 50%, w Polsce 35%. Choroby nowotworowe w Polsce są bardzie zaawansowane, dlatego trudniejsze do wyleczenia. Wynika to z mniejszej dostępności do specjalistów i długiego czasu oczekiwania. Dlatego tworzymy nowe centra leczenia – mówił dr Maciej Kowalski, prezes Euromedic Onkoterapia.

– To trzecia nasza wizyta w Polsce, pierwsza w Wałbrzychu. Przyjechaliśmy dziś rano, jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy z kolegami w Wałbrzychu – mówił w srodę, 17 października podczas konferencji prasowej Sharper Tanli z Texas Medical Center.

Centrum to miasteczko medyczne w Houston, jest w nim 15 różnych szpitali, 3 szkoły medyczne, 95 tysięcy pracowników. Leczył się tam Lech Wałęsa i Borys Jelcyn. Szpital, z którego przyjechali goście, specjalizuje się w leczeniu nowotworów i chorób serca. Jest organizacją non profit. Uznawany jest za najlepszy szpital w Texasie i najlepszego pracodawcę w amerykańskiej służbie zdrowia. Oprócz leczenia szpital realizuje programy edukacyjne na całym świecie skierowane do lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych. Posiada największy ośrodek symulacji leczenia nowotworów, gdzie doświadczenia nabierają młodzi lekarze.

– Naszym celem jest wykorzystanie nowoczesnych metod komunikacji, żeby wprowadzić najnowocześniejsze procedury leczenia, by było ono skuteczne. Raz, dwa razy w tygodniu odbywamy z wałbrzyskim szpitalem wideokonferencje, które służą konkretnym konsultacjom – mówił prof. Brian Butler.

– Pracujemy nad tym, żeby najnowszą technologię wykorzystać maksymalnie w leczeniu nowotworów. To bardzo ekscytujące wyzwanie – przekonuje prof. W Grant.

I taka właśnie jest forma współpracy ośrodka w Texasie z wałbrzyskim szpitalem, dla którego pracuje Euromedic – cotygodniowe wysoko specjalistyczne konsultacje przez internet.

– Zabiegi podobne są w Polsce i w USA, w Stanach więcej uwagi poświęca się na badania i rozwój – mówi prof. Butler.

Amerykańscy eksperci przez tydzień prowadzili cykl spotkań oraz wykładów dla lekarzy onkologów i radioterapetów w Koszalinie i w Wałbrzychu. Odwiedzili też centrum leczenia nowotworów w Łodzi.

Fot. Krzysztof Kołowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *