W świdnickim „Słoneczku” na niebiesko dla autyzmu

W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm. Jest to więc ogromny problem społeczny, o którym wciąż niewiele wiadomo. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” rozbłyśnie na niebiesko!

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dziecko z autyzmem często nie mówi i nie nawiązuje kontaktu z innymi ludźmi (nawet z rodzicami). Jedynym ratunkiem i szansą na samodzielność dla dzieci  z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz konsekwentna terapia. Największym problem z jakim borykają się autyści w Polsce jest brak szybkiej diagnozy. Często zarówno rodzice, jak i lekarze ignorują pierwsze symptomy, przez co czas diagnostyczny zdecydowanie się wydłuża. A pamiętać należy o tym, że im szybciej obejmiemy dziecko terapią, tym większe szanse ma ono na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie w przyszłości.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu w wielu zakątkach naszego globu ludzie ubierają się na niebiesko, zapalają niebieskie światełka, puszczają niebieskie balony itp. Także w Polsce coraz więcej osób i instytucji włącza się do akcji. W wielu miastach odbywają się koncerty i wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się osoby autystyczne.

W ramach przygotowań do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy i Biblioteka Pedagogiczna w Świdnicy po raz trzeci, w dniu 23 marca 2017 r. zorganizowały spotkanie szkoleniowe dla 33 nauczycieli świdnickich przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych na temat „Dlaczego autyzm pojawił się w naszej rodzinie?”. Spotkanie poprowadziła pedagog specjalny pani Anna Bobrowska. Szkolenie miało na celu zapoznanie uczestników z czynnikami będącymi podłożem autyzmu. Przekazane informacje z pewnością ułatwią nauczycielom dostrzeganie indywidualnych potrzeb dzieci z autyzmem, uwzględnianie ich specyficznych trudności funkcjonowania w procesie uczenia, wychowania i budowania przyjaznych relacji z otoczeniem.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy, w każdej grupie zostaną przeprowadzone pogadanki i zajęcia przybliżające przedszkolakom, jak postrzegają świat dzieci autystyczne, jak można im pomóc w adaptacji do życia przedszkolnego. Dzieci poznają również sylwetki sławnych, dorosłych osób autystycznych. Przedszkole „Słoneczko” rozbłyśnie na niebiesko w poniedziałek 3 kwietnia. Będziemy zachęcać dzieci i rodziców oraz nauczycieli do przyjścia do przedszkola w niebieskim ubraniu (przede wszystkim niebieskiej bluzce). Ponadto pedagodzy specjalni zapraszają rodziców, którzy mają obawy, co do rozwoju swoich pociech, na konsultacje 3 kwietnia.

Violetta Wiercińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *