W rocznicę wywózki na Sybir (FOTO)

msza 15

msza 15W Świdnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę deportacji Polaków na Sybir. Na zaproszenie Związku Sybiraków w niedzielę, 8 lutego w kościele NMP na osiedlu Młodych celebrowana była uroczysta msza święta odprawiona przez proboszcza ks. prałata Rafała Kozłowskiego.

W Świdnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę deportacji Polaków na Sybir. Na zaproszenie Związku Sybiraków w niedzielę, 8 lutego w kościele NMP na osiedlu Młodych celebrowana była uroczysta msza święta odprawiona przez proboszcza ks. prałata Rafała Kozłowskiego.

msza 15

Podczas niej modlono się za wszystkich poszkodowanych w czasie wywózki Polaków oraz tych, którzy nie wrócili do ojczyzny. Prezes Zarządu Koła Sybiraków w Świdnicy, Zygmunt Zelek co roku podkreśla, że Sybiraków ubywa, a ci, którzy przeżyli muszą kultywują pamięć o tamtych straszliwych wydarzeniach.

Obecnie koło liczy około 270 osób. Niestety, codziennie odchodzą kolejni świadkowie historii. – Dlatego szczególnie zależy nam na młodzieży i przekazywaniu im historii. Nas jest coraz mniej. Praktycznie każdego miesiąca ktoś umiera – mówi Zygmunt Zelek, prezes świdnickiego koła.

W uroczystościach oprócz Sybiraków wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządowcy, posłowie, młodzież oraz harcerze.

Warto dodać, że członkowie świdnickiej organizacji urzędują w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w pokoju nr 16. Spotkania odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 9.00-12.00.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150208msza{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *