W raju u pani Ewy [FOTO]

Zaczęło się od jednej, a po upływie 10 lat, pani Ewa ma ich ponad dwieście. Mowa o kwiatach, które zmieniają kolory jak kameleon. Taki właśnie – pełen barw, jest ogród świdniczanki zamieszkałej przy ul. Przemysłowej.

Zaczęło się od jednej, a po upływie 10 lat, pani Ewa ma ich ponad dwieście. Mowa o kwiatach, które zmieniają kolory jak kameleon. Taki właśnie – pełen barw, jest ogród świdniczanki zamieszkałej przy ul. Przemysłowej.

 

 

Paleta barw

Hortensja, bo o niej mowa to jeden z najładniejszych krzewów ogrodowych, którego kwitnące kule kwiatowe zmieniają odcienie w zależności od czynników zewnętrznych. Wielu ogrodników narzeka na brak kwitnienia krzewu, ale u pani Ewy rok w rok dom otula hortensjowy szal.

Rodzajów hortensji jest wiele. W moim przydomowym ogrodzie rośnie hortensja drzewiasta, która zazwyczaj jest zielona, a potem staje się biała, hortensja bukietowa – biała, która z czasem zmienia kolor na czerwony czy hortensja anabelle. Najwięcej jest u mnie jednak tych koloru różowego, które podobają mi się najbardziej – przybliża mieszkanka Świdnicy.

Dlaczego kobieta akurat te krzewy wybrała na ozdobę swojej posesji? – Ich uprawa nie jest trudna a bardzo lubię ich kwiaty. Zaczęło się od jednej hortensji, ale nigdy nie kwitła. Mój Świętej Pamięci mąż ją nieodpowiednio ścinał. Gdy przycinki ustały, krzew sam z siebie zaczął kwitnąć, a mi sprawiała radość troska o tę roślinę – przyznaje pani Ewa.Potem zaczęłam mnożyć moje hortensje i tak po upływie 10 lat mam ich ponad dwieście – dodaje.

 

Pięknie ukwiecony

Oprócz hortensji w ogrodzie pani Ewy znajdziemy jeszcze czerwone doniczkowe niecierpki, begonie i pelargonie, słoneczniki, czerwono-fioletowe fuksje i czerwony milin amerykański – ogrodowe pnącze zachwycające niezwykłymi kwiatami w kształcie trąbek.

Szczepki kwiatów są wszędzie, w całym domu, na każdym parapecie obok storczyków, które mama też uwielbia – dorzuca od siebie Liwia, córka kobiety. Jak śmieje się pani Ewa, to na cześć nastolatki, wszystkie szczepki, które przetrwają nazywa „małymi Liwusiami”.

Córka często pomaga mamie w opiece nad roślinami, jednak zajmuje się głównie podlewaniem.

Liwia robi to bardzo dokładnie, dlatego może i z jej pomocą ogród tak cieszy oko – ocenia jego właścicielka.

Wieloma ze swoich „dzieci” świdniczanka obdarowuje sąsiadów, którzy często przychodzą podglądnąć kwiatowy raj pani Ewy.

 

Kawałek raju na ziemi

Pielęgnowanie roślinności i jej uprawa potrafią zmieniać przestrzeń miejską. Stanowią dekorację i wyjątkowe hobby.

Róże, które również lubię, często chorowały, a uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Krzew najlepiej się czuje w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby, chociaż obficiej kwitnie w słońcu. Bardzo ważnym zabiegiem jest nawadnianie, szczególnie w okresach suszy jakie teraz panują – zdradza świdniczanka.

Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin. Każdy może sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty stają się niebieskie, a nawet fioletowe.

 

Gdy hortensja nie kwitnie

Powodów, dlaczego hortensje nie kwitną może być kilka:

1. Przemarznięcie rośliny: hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażona na przemarznięcie podczas zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.

2. Nieprawidłowe cięcie może być powodem, dla którego hortensja ogrodowa nie kwitnie: wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.

3. Źle posadzona hortensja – zbyt dużo cienia hamuje rozwój pąków kwiatowych.

4. Zbyt zasadowy odczyn gleby: przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście hortensji żółkną, jest to tzw. chloroza liści. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu, który odpowiada za procesy fotosyntezy.

5. Zbyt suche podłoże: hamuje rozwój hortensji. Hortensja ogrodowa z braku wody szybko więdnie.

 

Marlena Mech

{gallery}galerie/150821hortensje{/gallery}

{fcomment}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *