W kinie o tolerancji

kinoJuż po raz szósty IV Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy oraz kino Cinema 3D zorganizowały „Żywą Lekcję Historii”. Tym razem tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była tolerancja oraz walka o prawa mniejszości.

Już po raz szósty IV Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy oraz kino Cinema 3D zorganizowały „Żywą Lekcję Historii”. Tym razem tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była tolerancja oraz walka o prawa mniejszości.

kino

Wszystko to za sprawą filmu „Selma” opowiadającego ostatni etap walki Martina Luthera Kinga o prawa Afroamerykanów. Do obejrzenia projekcji zostali zaproszeni m.in. władze miasta, gminy i powiatu, przedstawiciele związków kombatanckich i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, członkowie Rady Rodziców, uczniowie oraz nauczyciele IV LO. – Cieszymy się, że pomysł uczniów i nauczycieli IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy ma stałą liczbę wiernych uczestników i wciąż znajduje swoich naśladowców wśród społeczności innych szkół. Jest nam niezmiernie miło, że inne szkoły za naszym przykładem podejmują działania zmierzające w kierunku uświadamiania i przypominania młodzieży najistotniejszych w życiu wartości – mówiła Marzena Łysoniek, dyrektor IV LO.

Przed seansem jak zawsze przy okazji „Żywej Lekcji Historii” miała miejsce prelekcja z udziałem zaproszonych gości. Tym razem w dyskusji na temat tolerancji wzięli udział przedstawiciele i członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa. Osoby niepełnosprawne opowiedziały o ruchu self-adwokatów, który ma na celu reprezentować ich prawa i interesy. Dzięki tej idei członkowie potrafią zadbać o prawa wszystkich osób niepełnosprawnych stowarzyszenia, mówić głośno o problemach i odważnie wypowiadać swoje poglądy. Ponadto uczestnicy WTZ Mokrzeszów opowiadali, z jaką najczęściej odmianą dyskryminacji borykają się na co dzień. Podkreślali, że nie jasne są dla nich pisma urzędnicze, a teksty w prasie pisane są małymi czcionkami. Zwrócili też uwagę na fakt, jak trudno jest im znaleźć pracę w swoim zawodzie, bo często wpis w orzeczeniu „niezdolny do pracy” ogranicza ich jedynie do odbywania praktyk zawodowych.

Swoje wystąpienie miała również Joanna Piechowicz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. Opowiedziała ona o tolerancji wobec dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnych domach. – Dzieci i młodzież mówią nam, że spotykają się z przykładami nietolerancji ze względu na swoje pochodzenie związane z tym, że wychowywali się w rodzinach zagrożonych alkoholizmem i w których często dochodziło do aktów przemocy. My jako centrum zaczęliśmy szukać na rzecz pracy z tymi dziećmi wolontariuszy, których od dwóch lat systematycznie pozyskujemy. Często właśnie poprzez taki wolontariat nawiązuje się relacja, która pozwala tym dzieciom poczuć się częścią społeczeństwa – mówiła pracownica PCPR.

Wydarzenie zorganizowane wczoraj, 22 kwietnia poprowadzili uczniowie IV LO, którzy przedstawili zebranym sylwetkę Martina Luthera Kinga, czytali o prawdzie, wolności i demokracji. Na koniec wszyscy goście obejrzeli wspólnie film „Selma”. – Opowiada on o wielkim człowieku, o przywódcy narodu respektującym najistotniejsze dla niego wartości, który poświęcił życie dla innych ludzi, a nie dla siebie. Myślę, że o takich ludziach warto wspominać i rozmawiać. To film mówiący o chwale Ameryki, momentami wzniosły i wzruszający tak jak utwór „Glory” pochodzący właśnie z tego filmu, który zdobył w tym roku Oscara – dodał Bartosz Zacharski z kina Cinema 3D w Świdnicy.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *