Uwaga na węża!

zmija

zmijaJest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce, a teraz można go spotkać naprawdę często – nie tylko na górskich szlakach, ale nawet w przydomowych, skalnych ogródkach, gdzie uwielbiają się wygrzewać. Mowa o żmii zygzakowatej, której ukąszenie może się skończyć nawet śmiercią!

Jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce, a teraz można go spotkać naprawdę często – nie tylko na górskich szlakach, ale nawet w przydomowych, skalnych ogródkach, gdzie uwielbiają się wygrzewać. Mowa o żmii zygzakowatej, której ukąszenie może się skończyć nawet śmiercią!

zmija

Żmija zygzakowata – jedyny jadowity wąż w Polsce, ma długość od 55 do 60 cm. Charakterystyczne dla niej są pionowe źrenice – żaden inny wąż w kraju, takiej nie posiada. Ukąszenie w ogóle nie boli i pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Dopiero po 15-20 minutach zaczyna się ból i zawroty głowy (foto: Nadleśnictwo Świdnica)

Łagodna zima sprawiła, że żmij jest więcej niż w latach ubiegłych. Teraz rozpoczęły już sezon godowy, dlatego w poszukiwaniu partnerów częściej się przemieszczają i łatwiej się na nie natknąć. Ulubionymi ich miejscami są polanki, podmokłe lasy i łąki, ale też ozdobne skalniaki przydomowe.

Żmije są wszędzie. Można się na nie natknąć w okolicach Złotego Lasu, Bojanic, Lutomi, ale ich obecność świadczy o tym, że nasze środowisko się oczyściło – cieszy się z tego powodu Jan Dzięcielski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica. – Żmije są pożyteczne w walce ze szkodnikami, a w dodatku znajdują są pod ochroną, dlatego jeśli już dojdzie do takiego spotkania, najlepiej zachować spokój i zwyczajnie zejść jej z drogi, tym bardziej że żmija, często mylona jest z niegroźnym zaskrońcem – apeluje o ostrożność nadleśniczy, który jednocześnie przestrzega, że zwłaszcza u osób uczulonych, atak żmii może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć.

Gad na widok człowieka najprawdopodobniej ucieknie, ale jeśli ten poczuje się zagrożony, na przykład w przypadku nadepnięcia, bez wahania ukąsi.

Jad wywołuje zawroty głowy, a także problemy z oddychaniem i krążeniem. Wówczas jak najszybciej należy się zgłosić do lekarza i podać surowicę.

Marlena Mech

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *