Usuwanie drzew i krzewów – zmiany w przepisach

Z dniem 28 sierpnia 2015 roku nastąpiły zmiany w przepisach dotyczące usuwania drzew i krzewów.

 

Z dniem 28 sierpnia 2015 roku nastąpiły zmiany w przepisach dotyczące usuwania drzew i krzewów.

Zgodnie z nimi określono wielkości obwodów pnia drzew (a nie jak dotychczas ich wieku), które podlegają obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia na ich usunięcie.

Zwolnione z tego obowiązku są drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza :

– 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

– 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia na usuwanie krzewów z ogrodów przydomowych, a z innych terenów – krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat.

Zmiana została wprowadzona także w stosunku do drzew i krzewów owocowych, których usunięcie wymaga uzyskania zezwolenia, jeżeli rosną na terenach pełniących funkcje publiczne.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek poinformowania mieszkańców o planowanej wycince drzew i krzewów przynajmniej 30 dni przed złożeniem do urzędu wniosku w tej sprawie.

Rozwiązana została również sprawa niewłaściwie prowadzonej pielęgnacji koron drzew, tzw. ogławiania, które niszczy drzewa. Zgodnie z nowymi przepisami usunięcie powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa (kara wyniesie 60% opłaty za usunięcie drzewa), a powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa (kara wyniesie dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa).

Zezwolenia na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości w Świdnicy wydaje Prezydent Miasta Świdnicy, a szczegółowe informacje można uzyskać w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego (pok. 231, nr tel. 74/8562 886).

(UM Świdnica)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *