Usiedli na wózku inwalidzkim

Dziś, 8 czerwca, w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy odbyło się pierwsze spotkanie AutoAsertywnych w naszym mieście – kampanii edukacyjnej powstałej z inicjatywy Akademii Auto Świat. Jej celem jest szerzenie bezpiecznego zachowania za kierownicą wśród młodzieży wchodzącej w pełnoletność, której kurs prawa jazdy jest wyjątkowo bliski. Wzięli w nim udział uczniowie klas 2A, 2C i 3C wraz z nauczycielami.

 

Odpowiedzialny kierowca, bezpieczny wyjazd wakacyjny

Niedługo zaczynają się wakacje – wyjazdy nad jezioro czy w góry ze znajomymi. Bardzo zależy nam na tym, abyście spędzili je bezpiecznie. ­– podkreślał Zbigiew Kałwak, wicedyrektor świdnickiej szkoły. – Część z was ma już prawo jazdy, część przymierza się do zrobienia. Musicie zdawać sobie sprawę jakie konsekwencje mogą was czekać przez nieodpowiedzialne prowadzenie.

Spotkanie poprowadził z uczniami Marcin Połeć, trener i metodyk Akademii Auto Świat. Przedstawił dane statystyczne, które na uczniach zrobiły olbrzymie wrażenie. – Ponad 20% wszystkich wypadków w zeszłym roku spowodowali młodzi kierowcy, czyli w wieku 18-24 lata. Ilość tych kierowców nie jest w żadnym stopniu proporcjonalna na tle wszystkich uprawnionych do prowadzenia samochodów do ilości spowodowanych przez nich wypadków. Dlatego swoją kampanię kierujemy właśnie do osób młodych. ­– mówił pan Marcin.

Nie jeżdżę pod wpływem… pasażerów

Prawie połowa wypadków jest spowodowana przez alkohol czy inne używki; mówi się o tym dużo. Nikt jednak nie wspomina, że 51% zdarzeń drogowych, w których czynny udział biorą młodzi kierowcy, jest spowodowana wpływem pasażerów, naciskiem rówieśników.No co ty, szybciej nie pojedziesz?” Nie! Powiedzcie stanowcze nie, wyznaczcie zasady. To wy jesteście kierowcami, to wy odpowiadacie za siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Powodując wypadek nikt nie będzie dociekał, czy pasażerowie wywierali wpływ na kierowcę – to kierowca zostanie ukarany – kilkukrotnie zaznaczał pan Marcin. Starał się również wytłumaczyć, że sam kurs nie nauczy poprawnej jazdy. Za przykład wziął lekcje informatyki w tej szkole – W klasie informatycznej macie około 15 godzin informatyki tygodniowo. W ciągu trwania całej edukacji w tej szkole uczycie się jej przez aż 2400 godzin lekcyjnych. Czy to czyni z Was specjalistów, o których będzie się ubiegała każda korporacja? To dlaczego młodym wydaje się, że po zaledwie 30 godzinach kursu będziecie świetnymi kierowcami?

Kilka ważnych rad przed wakacjami (nie)tylko dla kierowców – dekalog Akademii Auto Świat
1
 Przed wejściem do samochodu ustal zasady w nim panujące.

2 Jasno komunikuj pasażerom swoje obawy lub niezadowolenie ze sposobu ich zachowania.

3 Nie przeceniaj swoich umiejętności.

4 Wsiadasz do samochodu, który nie należy do ciebie lub twoich rodziców – sprawdź, czy jest ubezpieczony.

5 Prowadzisz auto – jesteś odpowiedzialny za pasażerów.

6 Unikaj pasażerów, o których wiesz, że możesz się po nich spodziewać się najgorszego.

7 Prowadzisz – nie pijesz. Proste.

8 Nie kozacz.

9 Samochód bez pasażerów zachowuje się inaczej niż z 5 osobami na pokładzie.

10 Miej świadomość, czym naprawdę jest prowadzenie samochodu.

Kolejne wykłady wkrótce

Spotkanie to było pierwszym w mieście, a wszystko dzięki świdnickiej Szkole Nauki Jazdy RobLech, której właścicielem jest Robert Leszczyński – instruktor działający na rynku od kilku lat. Jego szkoła przynależy do ogólnopolskiej sieci Akademia Auto Świat, dzięki czemu gwarantuje swoim kursantom najwyższą jakość, ogromny zakres wiedzy, profesjonalne i indywidualne podejście do każdego z uczniów. Już niedługo z kampanią zawita do innych szkół, aby dotrzeć do jak największej ilości młodzieży i przekonać do bezpiecznej, odpowiedzialnej i asertywnej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *