Uroczystości w Gross-Rossen (FOTO)

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się w niedzielę, 6 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, miały podniosły i wyjątkowy charakter. Głównie ze względu na obecność znamienitych gości i odsłonięcie specjalnej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.

 

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się w niedzielę, 6 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, miały podniosły i wyjątkowy charakter. Głównie ze względu na obecność znamienitych gości i odsłonięcie specjalnej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.

Wśród zaproszonych byli m. in. wicepremier i minister obrony narodowej – Tomasz Siemoniak, poseł na Sejm RP – Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, senator RP – Wiesław Kilian, wojewoda dolnośląski – Tomasz Smolarz, marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski, dolnośląski kurator oświaty – Beata Pawłowicz, starosta powiatu świdnickiego – Piotr Fedorowicz, prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej, burmistrzowie okolicznych miast i oczywiście władze samorządowe Strzegomia na czele z burmistrzem – Zbigniewem Suchytą. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, Wojska Polskiego i młodzieży szkolnej.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej polowej mszy św., którą odprawił biskup świdnicki – ks. Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej w okolicznościowej homilii podkreślił, że przyczyną rozpoczęcia II wojny światowej były dążenia dwóch państw totalitarnych do hegemonii w Europie i obalenia przy użyciu siły porządku międzynarodowego. – To, co się wydarzyło, było wynikiem tego, że zarówno Hitler i Stalin zerwali więź z Panem Bogiem, byli głusi na jego głos, byli głusi na słowo prawdy – podkreślał biskup świdnicki. Kapłan zaznaczył, że musimy z tej gorzkiej lekcji wyciągnąć wiele wniosków – przede wszystkim nie dać się ogłuszyć na Pana Boga, pielęgnować w sobie dar słuchania Boga, być otwartym na drugiego człowieka i kontrolować swoje życie przed Stwórcą.

Minister obrony narodowej – Tomasz Siemoniak, zwracając się głównie do więźniów i młodzieży, podkreślił, że bardzo się cieszy z ich obecności. – To bardzo ważne, że tutaj jesteście! Dajecie w ten sposób piękne świadectwo swojego przywiązania do Ojczyzny. Będąc uczniem, wielokrotnie byłem w Muzeum Gross-Rosen i zapamiętałem na całe życie historię tego miejsca i obozowiczów. Nigdy więcej wojny! – mówił w swoim przemówieniu minister. – Oddajmy dzisiaj hołd tym wszystkim, którzy w Gross – Rosen w bestialski sposób stracili swoje życie – dodał natomiast marszałek Cezary Przybylski.

Mocno zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pięknym i niezwykle symbolicznym momentem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje przed pomnikiem mauzoleum.

Na zakończenie niedzielnych uroczystości miał miejsce jeszcze jeden akcent – odsłonięcie tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej w hołdzie pomordowanym w KL Gross-Rosen. Aktu odsłonięcia dokonali Tomasz Siemoniak i przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu – Tomasz Marczak. Tablicę poświęcił biskup Ignacy Dec.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen. Odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego i biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

(ram)

{gallery}galerie/00wojna{/gallery}

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *