Upadł z hukiem

Wyburzono komin znajdujący się na terenie Zarzecza. Wykonawcą zadania była śląska firma Wapex-Demin, której kadry nabierały doświadczenia w używaniu materiałów wybuchowych w górnictwie i w wojsku przez ponad trzy dekady.

Na swoim koncie mają wiele trudnych akcji, jak choćby wyburzenie żelbetowego 97-metrowego komina w działającej koksowni Częstochowa, gdzie należało położyć komin dokładnie pomiędzy dwie magistrale zaopatrujące produkcję w gazy techniczne, prąd i wodę czy likwidacja kopalni „1 Maja” w Wodzisławiu Śl. gdzie materiały wybuchowe pomogły obrócić w pył budynek o kubaturze 110 tysięcy metrów sześciennych albo wysadzenie sześciu kominów stojących w rzędzie w jednej z polskich hut. Praca przy świdnickim kominie nie była uznawana za szczególnie skomplikowaną, bo komin nie należy do najwyższych, a teren prac jest duży i bezpieczny. – Komin taki jak ten przewraca się kierunkowo, w ściśle określonym miejscu – powiedział Walery Sieklucki, kierownik zakładu Wapex-Demin – My wybraliśmy przewrócenie komina na hałdę gruzu, z dala od budynków i garaży. Hałda powinna wytłumić drgania gruntu po przewróceniu konstrukcji, dodatkowo wykopany został rów, wzdłuż linii płotu i garaży – jego zadaniem jest stłumienie fali sejsmicznej i ochrona garaży przed ewentualnym wstrząsem.

Komin został nawiercony na 2/3 obwodu do wysokości 250 cm i do 330 otworów o głębokości ok. 16 cm założono ładunki dynamitu. W nich umieszczono zapalniki zawierające 0,8 g bardzo silnego materiału wybuchowego, który pod wpływem impulsu elektrycznego zainicjuje detonację. Łącznie na operację przewrócenia komina zużytych zostanie 17,5 kg dynamitu. Sto procent pewności powodzenia operacji dała stalowa lina z obciążnikiem poprowadzona od korony komina do ziemi w kierunku upadku – siła obciążenia pomoże kominowi szybko obrać właściwy kierunek upadku.
Na czas operacji została zamknięta dla ruchu ul. Rolnicza oraz Kilińskiego . Przed eksplozją i zwaleniem komina straż pożarna będzie zwilżała podłoże, aby ograniczyć pylenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *