Unikaj mandatów, dbaj o zdrowie

Świdniccy policjanci apelują o przestrzeganie ograniczeń, nakazów i zakazów, które obowiązują od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Od 28 grudnia  obowiązują nowe przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – Apelujemy do mieszkańców powiatu świdnickiego o stosowanie się do aktualnych obostrzeń, dbając tym samym o życie i zdrowie nie tylko własne ale i innych osób – mówią mundurowi, którzy w związku z nowymi przepisami sprawdzają jak przepisy te są respektowane przez właścicieli lub zarządców takich obiektów jak siłownie czy baseny.

W związku z ustanowieniem nowych ograniczeń związanych z wystąpieniem stanu epidemii policjanci prowadzają działania polegające  na kontrolowaniu i egzekwowaniu przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów min. sprawdzają stosowanie się do tych przepisów. Przy kontrolach policjantom towarzyszą pracownicy służb sanitarnych. Na terenie powiatu świdnickiego właściciele obiektów handlowych i usługowych  wykazali się jednak odpowiedzialnością, bo podczas licznych kontroli policjanci nie napotkali nieprawidłowości. Pamiętajmy jednak, że  w przypadku ujawnienia nieprzestrzegania przepisów wobec właścicieli obiektów skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu, a o sprawie zostanie również powiadomiona  inspekcja sanitarna, która może nałożyć na podmioty łamiące obostrzenia karę pieniężną w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Przypominamy, że wciąż trzeba zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych. M.in. na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie i innych budynkach użyteczności publicznej.


Przypominamy o niektórych zmianach, które mają obowiązywać  do 17 stycznia 2021 r.:

  • zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. (Wyjątkiem są baseny, siłownie i kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych).
  • stoki narciarskie są nieczynne.
  • obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.
  • obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
  • działalność galerii handlowych jest ograniczona. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami.
  • W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *