Ukradli flagi narodowe

 

Wczoraj, 1 maja operator monitoringu wizyjnego o godz.3:05 na ul. Długiej zauważył, jak dwóch młodych ludzi wspina się na elewację budynku w celu zdjęcia flagi. Doszli oni ze zdobytymi symbolami narodowymi do Pl. Wolności, gdzie zostali ujęci przez strażników miejskich. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie w związku z popełnionym wykroczeniem.

Początek maja kojarzy się z ozdabianiem biało czerwonymi flagami ulic naszego miasta. Wiąże się to ze świętami państwowymi, 1-go maja – Święto Pracy, 2-go maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, natomiast 3-go Maja Święto Narodowe upamiętniające uchwalenie Pierwszej Konstytucji.

Symbole narodowe w naszym kraju są objęte ochroną prawną. Zapewnia to Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. O godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz zapisy art. 137 Kodeksu Karnego i art.49 Kodeksu Wykroczeń.

W dniu 1 maja 2017 r. operator monitoringu wizyjnego o godz.3:05 na ul Długiej zauważył, jak dwóch młodych ludzi wspina się na elewację budynku w celu zdjęcia flagi. Doszli oni ze zdobytymi symbolami narodowymi do Pl. Wolności, gdzie zostali ujęci przez strażników miejskich. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie w związku z popełnionym wykroczeniem.

– Ostrzegamy zatem osoby próbujące bezprawnie ściągać flagi z latarni ulicznych lub innych miejsc wywieszenia ich, że narażają się na poważne konsekwencje. Art. 147§1 KK brzmi następująco „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.” – ostrzegają strażnicy miejscy.

(J.B.), Straż Miejska w Świdnicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *