Ujawniono zapisy testamentu Wisławy Szymborskiej

interiaszymborska

interiaszymborskaW Krakowie otwarto testament Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z wolą poetki ustanowiona zostanie nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.


W Krakowie otwarto testament Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z wolą poetki ustanowiona zostanie nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.interiaszymborska

Jak poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz poetki Michał Rusinek, fundacja ma się zająć dorobkiem literackim Szymborskiej, jej archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek. Jej majątek stanowić będą m.in. prawa autorskie do wierszy noblistki oraz środki finansowe przez nią zgromadzone. Zgodnie z wolą poetki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz Michał Rusinek. Nie przewiduje się utworzenia rady fundacji. Rusinek wyjaśnił, że kształt nagrody literackiej nie został przez Szymborską jasno określony. „To my, jako fundacja, będziemy się zastanawiać, jak te nagrody będą wyglądać” – powiedział.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jak mówił tuż po śmierci noblistki jej sekretarz i wykonawca testamentu Michał Rusinek statut fundacji został ułożony jeszcze za życia Wisławy Szymborskiej, pod jej nadzorem i jest bardzo precyzyjny. 

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., zmarła 1 lutego. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym „Wystarczy”, który ukaże się nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.

/INTERIA.PL 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *