Uczniowie Banacha na uroczystości otwarcia wystawy o Emilu Krebsie [FOTO]

W czwartek 16 stycznia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Emilowi Krebsowi, w której wzięła udział delegacja z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy.

Zaproszenie na uroczystość to efekt kilkuletniej współpracy II LO z panem Eckhardem Hoffmanem (stryjecznym wnukiem Emila Krebsa) oraz panem Gunnarem Hille, który do końca 2019 roku był dyrektorem Centrum Języków Obcych MSZ Niemiec. Jednym z owoców współpracy jest organizowany w II LO powiatowy konkurs językowy „Krebsomaniacy”, polegający na popularyzowaniu nauki języków obcych (szczególnie innych niż język angielski).

Nauczyciele szkoły dbają o popularyzowanie postaci słynnego poligloty. W czasie lekcji, w nowoczesnych pracowniach językowych, wykorzystują multimedialne informacje o Emilu Krebsie a także wydany w obu językach komiks.

Podczas ostatniej wizyty niemieckich gości w świdnickim liceum zaproponowano naszym uczniom wykonanie prac na wystawę w Berlinie. Pod opieką Alicji Stawarz oraz Aleksandry Królak-Wąsowicz młodzież Banacha zaangażowała się w przygotowanie prac malarskich, graficznych i multimedialnych. Młodzież przygotowała prace oraz prezentacje, które zostały pokazane na jednym z modułów wystawy w holu ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Spośród wykonanych prac stronie niemieckiej najbardziej spodobał się plakat Marcina Lasaka z klasy pierwszej matematyczno-fizycznej.

Delegacja Banacha, dzięki Starostom Świdnickim, dotarła do Berlina w dniu wystawy. Po serdecznym przywitaniu pan Gunnar Hille oprowadził młodzież i nauczycieli po gmachu Auswärtiges Amt. Następnie odbył się uroczysty obiad na 7. piętrze Ministerstwa, skąd rozpościera się widok na panoramę Berlina. Delegacja miała okazję porozmawiać z krewnymi Emila Krebsa.

Wystawa została zorganizowana przez Pana Eckharda Hoffmanna. Pan Hoffmann od 2005 r. prowadzi badania na temat życia i działalności krewnego. II LO im. Stefana Banacha również współuczestniczyło w tworzeniu wystawy o Emilu Krebsie.

W otwarciu wystawy z II LO wzięli udział uczniowie: Zuzanna Czernicka i Marcin Lasak, nauczycielki języka niemieckiego: pani Aleksandra Królak- Wąsowicz i pani Alicja Stawarz oraz dyrektor Jacek Iwancz.

(materiały nadesłane)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *