„U Babci jest słodko. Świat pachnie szarlotką”

W jednym dniu, bo razem przyjść łatwiej. 20 stycznia w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy uroczyście odbyło się święto Babci i Dziadka. Najpierw były warsztaty – uczniowie, których dziadkowie przyjęli zaproszenie, rysowali portrety swoich Babć i Dziadków, a zaraz po 6. lekcji wszyscy spotkali się w szkolnej kawiarence.

P1250156

Przygotowaliśmy krótki program, wspólnie wróciliśmy do zdarzeń, które łączyły przynajmniej trzy pokolenia, był poczęstunek i … wzruszenia. Nasi Dziadkowie zaskoczyli nas otwartością i radością życia: bardzo chętnie odpowiadali na pytania początkującej dziennikarki – Czy lubił/a Pan/Pani chodzić do szkoły? Dlaczego? Jakie są Pani/Pana marzenia? Było pytanie o ulubione zajęcie i niezapomnianą przygodę ze szkolnych lat – opowiada Teresa Rafałko.

Babcia Marysi z 2b opowiedziała o swojej pasji – była i jest zagorzałym kibicem, i o tym, ile ją ta pasja nieraz kosztowała: żeby obejrzeć mecz ukochanej drużyny, wymykała się z internatu przez okno po powiązanych w linę prześcieradłach. Babcia Mikołaja z tej samej klasy przypomniała bolesne razy linijką za rozmowy na lekcji, a Dziadek Radka z 1a z rozbawieniem wspominał swoje pierwsze wagary. Dziadek Damiana – pierwsze zauroczenie. Głos zabrała też pani dyrektor – podziękowała gościom za obecność przy wnukach, przywołała własne doświadczenia – Babcia i Dziadek są bardzo ważni w życiu młodego człowieka, ich roli nie da się przecenić.

Całemu spotkaniu towarzyszyła miła, rodzinna atmosfera. Dużo radości sprawiło Dziadkom odszukiwanie swojego portretu. Okazało się, że wszyscy albo byli dobrze narysowani, albo bezbłędnie znali technikę rysowania swojego wnuczka.

Nie obyło się bez tradycyjnych wierszyków, które recytowali m.in. Basia i Karol:

Nowoczesna babcia

Wszystkich zaskakuje

Z nowoczesną babcią

Życie mi smakuje.

i

Z nowoczesnym dziadkiem

W życiu jest nam łatwiej.

W drugiej części zadbano o zdrowie Babć i Dziadków, pani Katarzyna Matryba, nauczycielka wychowania fizycznego i dietetyk, najpierw zaprezentowali kilka ćwiczeń izometrycznych, a potem zaprosili wszystkich na trening – to było profesjonalne wprowadzenie do codziennych spacerów z kijkami. Wielu chodzi, ale niewielu wykorzystuje kijki właściwie. – – Ponieważ wcześniej uczennice z klasy 2c zaprezentowały swój projekt edukacyjny: Jak bawili się nasi dziadkowie?, a prawie wszyscy Goście ćwiczyli z kijkami, mamy nadzieję na kolejne spotkania i wspólną zabawę.

Przekonaliśmy się, że na Dziadków zawsze można liczyć. Właśnie dlatego kierujemy w Ich stronę najserdeczniejsze życzenia: Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i pociechy z wnucząt. Żeby każdy dzień czekał na Was z uśmiechem, żeby najbliżsi otoczyli Was troską i miłością. Dziękujemy, że z nami jesteście – dodaje Teresa Rafałko, autorka tekstu.

P1250145 P1250156

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *